Luleshtrydhja dhe boronica mbrojnë nga infarkti

26/01/2015 - 23:36

  • Studiuesit pohojnë se sa më shumë të konsumojmë luleshtrydhe dhe boronicë aq më pak do të kemi dhe rrezikun për tu prekur nga sëmundjet e zemrës.

 26 janar 2015 -  Konsumimi i rregull i këtyre frutave është një mundësi e mirë për të shmangur infarktin e zemrës. Ekspertët besojnë që rezultati i tillë duhet t’i atribuohet nivelit të lartë të flavonoideve në frutat malore, ndërsa është i dobishëm në luftën kundër bllokimit të artereve.

Flavonoidet janë veçori antikoksidante të cilat gjenden në bimë, si edhe në çaj dhe verë të kuqe dhe mund të mbrojnë nga spektri i gjerë i sëmundjeve, duke përfshirë edhe sëmundjet e zemrës, tensionin e rritur, disa lloje të kancerit dhe demencës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fytyra dhe paraqitja e lëkurës janë pasqyra e shëndetit por shpesh edhe e sëmundjeve, sidomos atyre të fshehura.

Djathi është i pasur me yndyrna dhe kjo mund ta bëjë atë të duket një ushqim të pashëndetshëm.

Meqë po flasim për ushqimet, ka shumë prej tyre që luftojnë dëmtimin e qelizave, mund të ulin inflamacionin dhe lehtësojnë përdorimin e i

Ndotja, ndryshimet klimatike, obeziteti dhe marketingu i tepruar kërcënojnë seriozisht shëndetin dhe të ardhmen e fëmijëve.

Kolla e natës është një shqetësim i cili ndikon në cilësinë e gjumit tuaj duke u kthyer në një bezdisje për secilin.

Njeriu ka nevojë për vitaminën C në çdo ditë të jetës së tij.

Largoni shenjat e para të plakjes duke përfshirë në rutinën tuaj këto hapa të lehtë.

Urisë nuk i shpëton dot, pavarësisht vetëkontrollit apo regjimeve strikte.

Ilaçet e zemrës siç është kardiopirina ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.