Mënyrë e re për të pastruar kariet e dhëmbëve pa shkuar tek dentisti

19/06/2014 - 20:37

19 qershor 2014 - Së shpejti frika nga dentisti do të jetë thjesht një kujtim, pasi është ideuar një taktikë e re për të kuruar kariet e dhëmbëve pa injeksion, trapan apo pa ndjerë dhimbje. Bëhet fjalë për një lëkundje elektrike që stimulon dhëmbët drejt vetëpastrimit.

Kjo metodë është programuar nga studiuesit e King's College në Londër të Anglisë dhe do të dalë në shitje brenda tre vjetësh.

Mënyra e veprimit është e thjeshtë. Nëpërmjet kësaj teknike një lëkundje me intensitet të ulët i shtynë mineralet drejt karieve dhe çon në rrezimin e tyre.

Procesi quhet Electrically Accelerated and Enhanced Remineralization (Eaer), është pa dhimbje por kërkon të njëjtën kohë që kërkohet për pastrimin me teknikat aktuale me trapan.

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Diabeti është ndër sëmundjet më të përhapura dhe shqetësuese në të gjithë globin.

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Të bërit dush është një rutinë e përditshme për shumicën prej nesh, por nëse ndonjëherë e neglizhoni duhet ta mendoni dy herë. Sipas medi

Vendosja e maskës në fytyrë është një nga masat më të domosdoshme që mund të pengojnë përhapjen e pandemisë.

Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t'u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa

Hulumtimi nga Universiteti i Alabama Birmingham ka gjetur që nëse hani darkën tuaj në kohën e drekës mund t’ju ndihmojë të humbni peshë,

Prodhimi vendas me pjepër ka dalë në treg. Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave më tepër mirëbërëse për organizmin

Bimët që na dhuron nëna natyrë janë dhuratat më të mira për shëndetin e njeriun.

Një sasi e madhe djerse gjatë ditës mund të prodhohet vetëm nga këmbët tona, pasi ato kanë rreth 250,000 gjëndra djerse!