Me këto mjete shtëpiake ju mund për pastroni zorrën e trashë nga çdo toksinë

16/05/2020 - 19:50

A vuani rregullisht nga konstipacioni ose lëvizjet e parregullta të zorrëve? Epo, studimi sugjeron që 15% e amerikanëve janë viktima të kapsllëkut kronik. Sëmundje të tilla tretëse çojnë në ndërtimin e mbeturinave në muret e zorrës së trashë.

Zorra e trashë kryen shumë funksione thelbësore; nuk ndihmon vetëm në eleminimin e jashtëqitjes, por gjithashtu nxjerr kripë dhe ujë nga mbeturinat para se ta ekskretoni, ruan pH dhe lufton kundër baktereve të dëmshme. Mosfunksionimi i zorrës së trashë mund të shkaktojë implikime serioze shëndetësore, siç janë alergjitë e lëkurës, gurët e tëmthit, sëmundjet e zemrës, etj. Shumë prej tyre kanë zbuluar që kryerja e një pastrimi të zorrës së trashë është një parandalues i lehtë për të shmangur problemet e zorrës së trashë në të ardhmen.

Ilaçet e lehta dhe të shpejta në shtëpi që mund të përdorni

Perimet jeshile

Zarzavatet pa gjethe; spinaqi, kale, lakrat e Brukselit, asparagu, zarzavatet e kollares, lekset, bizelet janë të gjitha të pasura me Klorofil, i cili ndihmon në pastrimin e traktit të zorrëve dhe si rezultat qetëson zorrën e trashë. Ato gjithashtu ndihmojnë në detoksifikimin e mëlçisë dhe mbrojtjen e trupit nga toksinat në mjedis. Mund t’i ziejmë perimet, t’i shtojmë në supa ose t'i skuqim me pak salcë me pak gjalpë ose vaj ulliri

Xhenxhefil

Xhenxhefili ka veti antiseptike dhe është e dobishme pasi stimulon tretjen. Mund të shtohet në çdo lëng ose mund të hahet direkt. Shtoni një lugë çaji lëng xhenxhefili dhe mjalti, përzieni në një filxhan me ujë të ngrohtë. Kjo përzierje mund të konsumohet dy herë në ditë. Ju gjithashtu mund të bëni një smoothie:

-1 lugë xhenxhefil (zhveshur)

  -1 mollë (e prerë)

-Një filxhan spinaq

-1 karotë (e prerë)

Përziejini të gjithë këta përbërës me 1 gotë ujë dhe smoothie juaj është gati. Pijeni atë një herë në ditë për të siguruar funksionimin e duhur të traktit të zorrëve.

Lëngjet e bëra duke përdorur mollë dhe limon

Mollët dhe limonët janë të pasur me lëndë ushqyese që përmirësojnë veprimin e tretjes siç janë vitaminat C & A, antioksidantë dhe fibra. Ju mund të bëni lëngje të shijshme nga këto fruta:

Merrni ½ filxhan lëng molle, shtoni 2 lugë lëng limoni dhe një lugë çaji lëng xhenxhefili.

Përziejeni në ½ filxhan ujë të ngrohtë. Ju mund ta pini këtë përzierje një herë në ditë për të ndihmuar në detoksifikimin e zorrës së trashë dhe për të inkurajuar tretjen e duhur.

Uthull musht molle

Uthulla e mollës ndihmon në largimin e mbeturinave nga trupi ynë duke ruajtur bakteret e dobishme. Mund të merret së bashku me mjaltin për të pastruar zorrën e trashë dhe për të rikthyer sistemin e tretjes.

Përzieni uthull molle të papërpunuar dhe mjaltë në sasi të barabarta (2 lugë)

Përziejeni në një gotë ujë dhe pijeni një herë në ditë. Ai jo vetëm që do të largojë toksinat, por ka edhe shumë përfitime të tjera siç është parandalimi i diabetit dhe ulja e kolesterolit të keq.

Ushqimet e pasura me fibra

Fibra është e shkëlqyeshme për mbajtjen e shëndetshme të zorrëve dhe pastrimin e zorrës së trashë duke eleminuar mbeturinat jashtë trupit tonë. Ju mund të përfshini kokrra të tilla si fasule, thjerrëza, quinoa, bollgur ose perime si bizele, artichoke, filizat e Brukselit që janë të pasura me fibra. Mjedrat, mango, fiku dhe arrori gjithashtu ndihmojnë në ushqimin e zorrës së trashë.

Kripë deti dhe ujë

Uji luan një rol të rëndësishëm në detoksifikimin e trupit tonë. Kur zorra e hollë është e dehidratuar, është më e lehtë që toksinat të rrinë brenda dhe të formojnë një grumbullim. Ju duhet të konsumoni të paktën 2-2.5 litra ujë çdo ditë për të siguruar funksionimin optimal të zorrës së trashë.

Shtoni një lugë çaji kripë deti në gjysmë litër ujë dhe pijeni para mëngjesit (para se të hani ndonjë gjë tjetër). Pirja e saj inkurajon lëvizjen e zorrëve dhe përmirëson shëndetin e tretjes.

Farërat Chia dhe liri

Të dy këta fara janë ushqime të pasura me shumë fibra. Ato gjithashtu përmbajnë acide yndyrore Omega 3 që zvogëlojnë inflamacionin në zorrën e trashë dhe largojnë toksinat e ndërtuara. Mund të shtoni një lugë çaji farash në ujë dhe të pini përzierjen, të bëni një puding ose t’i spërkatni mbi sallata.

Hidh një lugë gjelle fara chia në një gotë ujë për 5 deri në 10 minuta në mënyrë që fibra të mund të kryejë funksionin e tij optimal duke thithur ujin.

Konsumoni këtë përzierje 4 herë në ditë për rreth 4 javë për të pastruar traktin e zorrëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.

Edhe një pjesë shumë e madhe pacientësh me një formë të lehtë të COVID-19 zhvillojnë antitrupa, të cilët më pas mund t’i imunizojnë për d

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre.

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.

Maji është muaji i ndërgjegjësimit ndaj Melanomës, kancerit të lëkurës i cili karakterizohet nga vdekshmëria e lartë dhe agresiviteti.