Mjaltë, uthull dhe limon/ Receta e pastrimit të gjakut nga toksinat

14/01/2021 - 08:02

Toksinat na rrethojnë dhe na kërcënojnë rregullisht çdo ditë. Ato gjenden në ajër, ujin që pijmë dhe ushqimet që hamë dhe na rrezikojnë shëndetin në mënyrë të frikshme.

Toksinat akumulohen në organizëm por kur arrijnë një nivel tepër të lartë, organizmi sëmuret.

Simptomat e pranisë së lartë të toksinave në trup

Substancat ngjyruese, aromatike dhe ruajtëse të ushqimeve shkaktojnë shumë dëme dhe probleme si:

• Konstipacion,

• Dhimbje muskulare,

• Njolla në lëkurë,

• Mjegullim të trurit

• Aroma e keqe e trupit,

• Probleme me gjumin,

• Mbipeshë,

• Rënie të flokëve.

Mjaltë, uthull dhe limon, receta e pastrimit të organizmit

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni recetën e një lëngu krejt natyral me veti pastruese të gjakut dhe të gjithë organizmit nga toksinat.

Përbërësit:

1 gotë ujë i vakët ose i ngrohtë,

2 lugë gjelle uthull molle

2 lugë gjelle lëng limoni

1 lugë çaji xhenxhefil të grirë,

Çerek luge çaji kanellë

1 majë luge çaji spec djegës të kuq

1 lugë çaji mjaltë.

Përgatitja:

Hidhini të gjithë përbërësit në ujë dhe pijeni menjëherë. Përveç se pastron gjakun dhe organizmin nga toksinat, ky lëng ju jep gjallëri dhe energji të menjëhershme. Toksinat janë përgjegjëse jo vetëm për plogështinë, humorin e keq dhe fryrjen ndaj ky lëng ju shërben në disa fronte. Uthulla e mollës ka aftësinë të përmirësojë metabolizmin dhe të pastrojë mëlçinë, gjakun dhe sistemin limfatik. Lëngu i limonit ka një efekt alkalin dhe rregullon nivelet e pehashit në organizëm. Ai luan jo vetëm një rol pastrues por i bën mirë edhe lëkurës për shkak të pranisë së vitaminës C. Kanella, speci djegës dhe xhenxhefili, luftojnë inflamacionin dhe bëjnë mirë për rënien nga pesha. Mjalti nga ana tjetër shërben jo vetëm për ëmbëlsi por edhe e fuqizon trupin me antioksidantë që luajnë efekt mbrojtës afat-gjatë dhe të qëndrueshëm ndaj toksinave./

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe gjatë stinës së pranverës organizmi ynë vazhdon betejën me kollën, rrufën dhe problemet e rrugëve të frymëmarrjes.

Një studim i bërë se fundmi nga Qendrat Amerikane të Sëmundjeve Kontrolli dhe Parandalimit tregon se në vendet ku qeveria ka kërkuar me d

Prej më shumë se një viti, bota është e gjunjëzuar nga koronavirusi.

Dilema nëse duhet ta shoqëroni një vakt me një gotë ujë apo ndonjë pije tjetër ka ekzistuar gjithmonë.

Një nga gjërat që mjekësia e vendeve perëndimore e injoron është lidhja mes trupit dhe mendjes sonë, shpirtit dhe emocioneve tona.

Lëkura juaj është një pasqyrë që reflekton ndryshimet, të cilat ndodhin brenda trupit tuaj.

Çaji me mente nuk njihet vetëm për vetitë e tij qetësuese por edhe për një sërë vlerash për organizmin tuaj.

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë ene

Disa e kanë larguar fare çokollatën nga dieta e tyre, por ju duhet të dini se ajo është përdorur që në kohërat antike për të trajtuar shu

Fryrja e stomakut është një problem që nuk kursen askënd.