Mos e ndani nga stili juaj i jetesës këtë frut

09/10/2020 - 16:36

Shega me të vërtetë mund të ”mburret” për përfitimet që u jep njerëzve, që janë të panumërta, dhe mund të konsiderohet si një nga frutat më të dobishme në botë, shkruhet ne faqen italiane greemne.it.

Le të përmbledhim vetitë e saj si më poshtë:

Antioksidues dhe antiplakje: shega është me të vërtetë e pasur me antioksidantë, substanca të afta për të përballuar radikalet e lira përgjegjëse për plakjen qelizore. Në veçanti, është një burim i flavonoideve që ndihmojnë trupin tonë të mbetet i shëndetshëm dhe të parandalojë plakjen e parakohshme.

Multivitamina: është burim i disa vitaminave, veçanërisht i vitaminës A, vitaminës C, vitaminës E dhe vitaminave të grupit B. E pasur me kripëra minerale: shega përmban kripëra të rëndësishme minerale si mangani, kaliumi, zinku, bakri dhe fosfori.

E dobishme për sistemin imunitar: në vjeshtë, përmbajtja e saj në vitamina të çmuara (sidomos vitamina C) dhe të gjitha substancat e tjera të pranishme në fruta, na ndihmon të parandalojmë sëmundjet sezonale dhe të forcojmë trupin duke ndihmuar sistemin imunitar të funksionojë.

Antibakterial dhe antiviral: shega ka aftësinë t’i kundërvihet veprimit të viruseve dhe baktereve, duke ndihmuar kështu në ruajtjen e shëndetit të organizmit.

Kolesteroli dhe presioni: ky frut, i ngrënë me një farë qëndrueshmërie, ndihmon për të mbajtur nën kontroll nivelet e kolesterolit dhe për të ulur presionin e gjakut veçanërisht kur rritja e tij është për shkak të shkaqeve të ushqimit.

Forcon zorrët dhe ndihmon stomakun: një studim i fundit ka identifikuar një molekulë në frutat e shegës që forcon barrierën e zorrëve dhe lufton sëmundje të tilla si koliti dhe sëmundja e Crohn. Konsumimi i këtij fruti gjithashtu promovon tretjen dhe ndihmon në rast të papërshtatshmërisë.

Mbron trurin: Konsumi i rregullt i këtij fruti është treguar i dobishëm për mirëqenien e trurit. Përmirëson kujtesën dhe mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve degjenerative.

Antiinflamator dhe antitumor: disa studime kanë treguar fuqinë antikancerogjene të shegës. Falë substancave të tij të dobishme, në fakt, në veçanti flavones, acideve yndyrore të konjuguara, fenilpropanoideve dhe acideve hidrobenzoike, dhe fuqisë antiinflamatore mund të ndihmojë në parandalimin e disa llojeve të kancerit të tilla si ai i gjirit dhe prostatës.

Forcon kockat dhe lufton artritin: shega kontribuon në shëndetin e kërcit, duke ruajtur funksionalitetin e saj dhe forcon kockat. Për më tepër, duke pasur parasysh fuqinë e tij anti-inflamatore, mund të ndihmojë ata që vuajnë nga artriti dhe artrozat.

Ndihmon veshkat: shkenca ka nxjerrë në pah efektet e ekstraktit të shegës për të mbrojtur veshkat dhe për të mbrojtur trupin tonë nga infeksionet që prekin këto organe.

Parandalon humbjen e masës dhe forcës muskulore: studimet kanë zbuluar se urolitina, një substancë e prodhuar nga mikrobiota e zorrëve pas konsumimit të lëngut të shegës, është në gjendje të përmirësojë shëndetin e muskujve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presioni i lartë i gjakut apo hipertensioni është një sëmundje shumë e përhapur në të gjithë botën.

Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, nuk ka pasur asnjë problem me kujtesën.

Hemoglobina është një proteinë që gjendet tek rruazat e kuqe të gjakut.

Leukemia është një lloj kanceri që prek qelizat e bardha të gjakut.

Është përsëri dimër, koha kur fillojmë të kërkojmë forcues të imunitetit për të shmangur simptomat e ftohjes.

Karbohidratet jo vetëm që plotësojnë shijen, por janë të domosdoshëm për funksionin normal të organizmin.

Njerëzit që vuajnë nga ndjeshmëria e lartë e dhëmbëve, përballen çdo ditë me dhimbje të forta e të mprehta sa herë që konsumojnë ushqime

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën.

Siç dihet tashmë nga eksperienca e këtyre muajve të pandemisë, por edhe nga protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), si

Shëndeti i stomakut është i një rëndësie të veçantë në mirëmbajtjen e organizmit.