Mos i hidhni kurrë lëvozhgat e vezëve! Ja si t’i përdorni si ilaç kundër sëmundjeve të ndryshme

11/08/2018 - 09:15

Mos i hidhni asnjëherë lëvozhgët e vezëve, pasi është një burim i pasur i mineraleve.

Ato përbëhen nga 90% kalcium. Kalciumi është zhytur me lehtësi nga trupi për shkak të përbërjes së saj kimike e cila është identike me strukturën e dhëmbëve tanë dhe kockat.

Nëse konsumohet siç duhet, kalciumi mund të stimulojë prodhimin e qelizave të gjakut, parandalojnë osteoporozën dhe madje edhe rregullimin e presionit të gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Përveç kalciumit, lëvozhga e vezës përmbanë sasi të larta të hekurit, zinkut, bakrit, fluorit mangan, fosfor, krom etj. Për të marrë nivelin ditor te rekomanduar te kalciumit e gjitha çka ju duhet është të konsumoni rreth 3 gram lëvozhgë te grimcuar vezë.

Përdorimi i levozhges vezë nuk është gjithmonë e thjeshtë sepse struktura e saj nuk i lejon ata që të konsumohen të papërpunuara. Prandaj, ne ofrojmë disa sugjerime për ju se si të përgatisni dhe përdorni për konsum të sigurt dhe të lehtë.

Lahen dhe shtrydhen 2 lëvozhga vezë. Shtoni 3 lugë lëng shtrydhur te limonit dhe kur levozhga te eshte zbutur, shtoni rreth ½ te një filxhani me qumështit të nxehtë. Konsumoni këtë ilaç dy herë në ditë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

A shkakton zhurma tek njerëzit një zemërim irracional? Mund të ketë një arsye pse!

E çuditshme por është e vërtetë: nëse konsumoni shumë karrota, lëkura juaj mund të marrë ngjyrë portokalli.

Zilja e zgjimit bie, një krah ngrihet dhe gishti mbi butonin e saj për ta fikur, të kthehesh nga ana tjetër, është diçka që ndodh për sh

Gjendra tiroide është gjendra më e madhe e sistemit endokrin pavarësisht se ajo peshon 15-20 gr tek një individ i rritur, rëndësia e kësa

Një dietë që premton se arrin të shpëtojë jetën e 10 miliardë njerëzve pa shkaktuar dëm katastrofik në planet ka marrë vëmendje të madhe

I ngjashëm me shafranin e Indisë dhe kardamonin, xhinxheri me prejardhje nga Kina duket se shëron dhe trajton më shumë probleme shëndetës

Plakja dhe moti i ftohtë janë një kombinim jo dhe aq i mirë. Temperaturat e ulëta lënë gjurmë në shëndet dhe zmadhojnë shenjat fillestare

Pirja e duhanit mund të shkaktojë diabet.

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme.

Një studim i ri i bërë nga kompania  "Weight Watchers", ka treguar se meshkujt nuk arrijnë të humbasin peshë sepse kanë turp që ti thonë