Mosha kur meshkujt humbin ndjeshëm aftësitë riprodhuese

25/06/2014 - 13:12

25 qershor 2014 - Meshkujt po aq sa dhe femrat, përballen me probleme të pjellorisë me kalimin e viteve. Por kjo gjë kthehet në një shqetësim të vërtetë veçanërisht për ata persona që e kanë kaluar moshën 41 vjeçare.

Studiuesit e Huntingdon Reproductive Medicine Centre në Brazil, shpjegojnë se edhe një vit i vetëm mund të bëjë diferencë, ndërsa mes moshës 41 dhe 45 vjeçare mundësia për të pasur fëmijë zbret nga 60% në 35%, dhe kjo rënie vijon më tej me kalimin e viteve.

Studimi u zhvillua për afro tre vjet, duke nisur nga viti 2008, në një kampion prej 600 çiftesh të cilët i ishin nënshtruar procesit të farëzimit artificial. Ndërsa te femra aftësia riprodhuese nuk kishte ndryshim të madh, me kalimin e viteve te meshkujt rënia nga viti në vit pas moshës 41 vjeçare, filloi të binte në masën 7%.

Ndër të tjera studiuesit kujtojnë se lindja e fëmijëve nga prindër në moshë të madhe, mund të bëjë që fëmijët të preken nga sëmundje kardiake, autizmi, skizofrenia dhe epilepsia. Studiuesit deklarojnë gjithashtu se me procesin e plakjes edhe kodi genetik dëmtohet dhe krahas tij materiali riprodhues nuk ka më aftësitë e mëparshme.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Diabeti është ndër sëmundjet më të përhapura dhe shqetësuese në të gjithë globin.

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Të bërit dush është një rutinë e përditshme për shumicën prej nesh, por nëse ndonjëherë e neglizhoni duhet ta mendoni dy herë. Sipas medi

Vendosja e maskës në fytyrë është një nga masat më të domosdoshme që mund të pengojnë përhapjen e pandemisë.

Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t'u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa

Hulumtimi nga Universiteti i Alabama Birmingham ka gjetur që nëse hani darkën tuaj në kohën e drekës mund t’ju ndihmojë të humbni peshë,

Prodhimi vendas me pjepër ka dalë në treg. Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave më tepër mirëbërëse për organizmin

Bimët që na dhuron nëna natyrë janë dhuratat më të mira për shëndetin e njeriun.

Një sasi e madhe djerse gjatë ditës mund të prodhohet vetëm nga këmbët tona, pasi ato kanë rreth 250,000 gjëndra djerse!