A ndihmojnë maskat në parandalimin e viruseve

24/01/2020 - 11:49

Një nga pamjet më të shpeshta që shohim kur shpërthen një epidemi virusesh është ajo e njerëzve që mbajnë maska kirurgjikale.

Përdorimi i tyre është shumë popullor në Kinë, sidomos gjatë ditëve të sotme pas shpërthimit të koronavirusit. Për njerëzit, kjo shërben si masë për të parandaluar infektimin, por edhe për t’u mbrojtur nga niveli i lartë i ndotjes.

Mirëpo sa i vërtetë është ky fakt?

Virologjistët janë skeptikë për sa i përket eficencës së tyre kundër viruseve që shpërndahen në ajër. Megjithatë ka disa prova që sugjerojnë se maskat mund të ndihmojnë në parandalimin e infektimit të një virusi nga dora në gojë.

Maskat kirurgjikale u prezantuan për herë të parë në shekullin e 18. Ato filluan të përdoren gjerësisht gjatë gripit spanjoll në vitin 1919, që vrau më shumë se 50 milionë njerëz rreth botës.

Doktori David Carrington tha për BBC-në se përdorimi i maskave nuk është shumë efektiv kundër viruseve ose baktereve që shpërndahen në ajër. Në fakt kështu transmetohen zakonisht viruset. Prandaj edhe nëse e ke gojën e mbyllur, syri është i ekspozuar.

Megjithatë maskat mund të ulin rrezikun e marrjes së virusit nga prekja e gojës me duar. Sipas një studimi në vitin 2016, njerëzit prekin fytyrën të paktën 23 herë në orë.

Sipas doktorit tjetër, Connor Bramford, mënyra më e duhur është marrja e masave sa më të thjeshta higjienike.

“Të mbulosh gojën kur tështin, të lash duart dhe të mos i vendosësh në gojë pa i larë mund të ndihmojë në uljen e riskut për t’u infektuar nga një virus”, tha ai.

Sipas mjekëve, njerëzit duhet të përqendrohen e të mbajnë një higjienë të mirë personale dhe të duarve nëse janë të shqetësuar rreth një virusi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Shumica prej nesh i drejtohen çamçakëzit për të shpëtuar nga aroma e keqe, ose për të shmangur urinë.

Nuk ka gjë më të sikletshme se sa të takosh a të bisedosh me dikë ndërsa duke folur kupton se fryma lëshon një aromë të keqe.

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.