Ndotja e ajrit ndikon në sëmundjet kardiovaskulare

13/07/2020 - 16:32

Efektet e sëmundjes së ndotjes së ajrit janë të njohura gjerësisht dhe konsiderohen si një shkaktar kryesor edhe për mjaft probleme në shëndet. Një studim i fundit tregon se rritja e nivelit të ndotjes ndikon në rritjen e rrezikut të shëndetit kardiovaskular.

Ajo çon në një rritje prej 3% të rrezikut për sulm në zemër, një rritje prej 7% të rrezikut për goditje në tru dhe 3% rrezik i shtuar për vdekje kardiovaskulare.

Studiuesit u shprehën se pothuajse 14% e të gjithë sëmundjeve kardiovaskulare dhe tetë përqind e vdekjeve kardiovaskulare janë të lidhura me ndotjen e ajrit.

Autori kryesor i studimit dhe profesori në Universitetin Shtetëror të Oregonit, Perry Hystad tha: Ndotja e ajrit është një faktor kryesor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare në nivel global. Duhet të ketë përmirësime, veçanërisht në vendet në zhvillim për të ulur ndotjen e ajrit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fatmirësisht ka disa hile për të gënjyer stomakun sikur jeni ngopur edhe me pak sasi ushqimi.

Intoleranca ndaj laktozës ndodh si pasojë e paaftësisë së stomakut për të tretur sheqernat e qumështit dhe të produkteve të tjera të bulm

Sëmundja e mëlçisë yndyrore është një gjendje e karakterizuar nga një grumbullim i yndyrës në mëlçi.

Bimët mjekësore me aftësi shëruese janë përdorur në metodat tradicionale dhe jo tradicionale mjekësore që 5000 vjet më parë.

Në mjekësi, veshkat njihen të kenë çelësat e pushtetit në organizëm, sepse në këto organe ruhet dhe shpërndahet energjia e dobishme për t

Në verë, insektet e ndryshe, dhe kryesisht grerëzat apo bletët, mund të bëhen të bezdisshme dhe të rrezikshme për fëmijët tuaj.

Kremi mbrojtës nga rrezet e diellit në verë është shumë i rëndësishëm si për fytyrën ashtu edhe për trupin.

Mos pini ujë në këmbë, kjo është këshilla që na e japin të gjithë.

Instituti i Shëndetit Publik jep mesazhin e rëndësishëm për të gjitha nënat, që ushqejnë foshnjat e tyre me gji, dhe që mund të rrezikojn

Ditët kur ndiheni të lodhur, të stresuar e të pa dyshim që nuk janë të këndshme për mendjen, por jo vetëm. Lëkura e për më tepër fytyra ë