Nëse zgjoheni me alarm në mëngjes, këtë duhet ta dini patjetër!

01/05/2019 - 07:39

Zgjohesh në mëngjes duke e fikur të paktën dy herë  (ose edhe më shumë) zilen e alarmit, skenë e njohur për të gjithë apo jo?

Këtu ka një sqarim nga ekspertët pse zgjimi me alarm në mëngjes është kaq i vështirë.

Gjatë gjumit temperatura bie në disa gradë.

Në mëngjes, disa orë pas gjumit, ajo fillon të ngrihet dalëngadalë për të kapur vlerat optimale. 

Kjo të ndihmon të zgjohesh gradualisht dhe me energji që vjen në rritje, krejt ndryshe nga ç'ndodh kur zgjohesh në mes të natës. 

Zgjimi pas një zileje të dytë është më keq se zilja e parë. 

Ky argument është mjaft i thjeshtë: Mbyllja e ziles së parë dhe kthimi në gjumë i jep një sinjal trurit që në thelb, thotë: Koha për të pasur një cikël tjetër gjumi. Është 10 minuta. 

Alarmi i ardhshëm të zgjon ndërsa trupi po fillon një cikël të ri, që në të vërtetë është koha më e keqe për t'u zgjuar. 

Ndaj dhe ekspertët këshillojnë që të zgjohesh pas alarmit të parë. 

Natyrisht, është më e thjeshtë ta thuash sesa ta bësh, por nëse e nxit veten pak më shumë në fillim, atëherë do të mësohesh dhe do t'ia arrish.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Quhet ndryshe sëmundja e harresës dhe mund të shfaqet papritur tek kushdo.

Moda, gjithnjë e më e përhapur në dieta, për të zëvendësuar një vakt me akullore fsheh diçka të jashtëzakonshme ...

Obeziteti është shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetit(OBSH) si sëmundja e shekullit dhe Shqipëria nuk përjashtohet nga rreziku.

Në stinën e verës akulloret janë përveçse shumë të shijshme  por edhe freskuese.

Në muajt e verës kur edhe shkollat janë mbyllur, fëmijët qëndrojnë me orë të zgjatura para ekranit të televizorit, i-pad apo edhe celular

Një studim i ri vuri në dukje se konsumi i kafes dhe çajit para kohës së fjetjes nuk ndikon në gjumë.

Sado e çuditshme të duket, një nga terapitë më të thjeshta, më të lira, më të shëndetshme dhe më të dobishme është ajo me bazë ujin: hidr

Për të matur presionin e gjakut, do të vijë dita kur do të bëni thjesht një selfie ose më mirë një video të shpejtë të fytyrës tuaj me ce

Shija e saj ekzotike e ka bërë tërë botën të magjepsur me kalimin e kohës, dhe kjo është kryesisht për shkak të atributeve të shumta shër