Nuk merrni dot frymë nga maska që mbani? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë tuaja

24/11/2020 - 16:55

Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën. Mbajtja e maskës është bërë një normale e re për ne ku nuk mund të dalim nga shtëpia pa të sepse është kthyer në një kërkesë ligjore. Fatkeqësisht, maskat mund ta bëjnë të vështirë frymëmarrjen dhe të mos ndiheni rehat.

Si ndikojnë maskat në frymëmarrjen tuaj?

Mushkëritë tona janë përgjegjëse për të sjellë oksigjen në sistemin tonë dhe për të marrë dioksid karboni. Kjo metodë quhet frymëmarrje. Vendosja e  një maske të ngushtë ose mbajtja e saj për periudha të gjata mund të bllokojë dioksidin e karbonit, i cili mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin tuaj. Forcimi i mushkërive është një nga mënyrat më të mira për të zhvilluar tolerancën ndaj CO2.

Si mund t’i forconi mushkëritë?

Frymëmarrja diafragmatike

Frymëmarrja diafragmatike ose frymëmarrja në bark mund t’ju ​​ndihmojë të forconi muskujt e diafragmës, gjë që, nga ana tjetër, ndihmon mushkëritë të funksionojnë në mënyrë më efikase. Angazhon diafragmën dhe ndihmon mushkëritë të mbushen me ajër duke lëvizur poshtë dhe më pas të shtyjë ajrin nga mushkëritë ndërsa lëviz përsëri lart.

Ushtrimi

Kur ushtroni, trupi juaj bëhet më efikas në marrjen e oksigjenit në gjak dhe transportimin e tij në muskujt që punojnë. Kur ushtroni rregullisht, muskujt tuaj do të kërkojnë më pak sasi oksigjeni dhe dioksid karboni, gjë që do të ndihmojë në forcimin e mushkërive. Mund të ndihmojë gjithashtu në rritjen e forcës dhe funksionit të muskujve tuaj.

Qëndroni të hidratuar

Është thelbësore të pini ujë të mjaftueshëm pasi dehidrimi mund ta bëjë mukusin të trashet dhe të ngjitet. Kjo mund të ngadalësojë frymëmarrjen dhe t’ju bëjë të prekshëm nga sëmundjet dhe alergjitë. Pra, pini ujë gjatë gjithë ditës për të forcuar mushkëritë tuaja dhe për të mbajtur nën kontroll shëndetin e përgjithshëm.

Përmirësoni sjelljen

A e dini se sjellja e keqe mund të ndikojë në shëndetin tuaj të mushkërive? Disa studime kanë treguar se sjellja e dobët zvogëlon kapacitetin e mushkërive dhe rrjedhën e frymëmarrjes, të cilat mund të çojnë në sëmundje të frymëmarrjes. Uluni dhe qëndroni drejt pa u përkulur mbrapa dhe mbajeni gjoksin ngritur.

Konsumoni antioksidantë

Frutat dhe perimet që përmbajnë antioksidantë mund të mbrojnë mushkëritë nga dëmtimi oksidativ duke mbështetur hidratimin normal të sipërfaqeve të rrugëve të frymëmarrjes, sipas një studimi të botuar në Maedica – një Gazetë e Mjekësisë Klinike. Manaferrat, frutat, arrat, çokollata, vera e kuqe, çaji jeshil, domatet, vitamina C dhe ushqimet e pasura me E janë disa nga burimet më të mira të antioksidantëve që mund të përfshini në dietën tuaj.

Shmang pirjen e duhanit

Ju ndoshta tashmë e dini që pirja e duhanit mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të mushkërive, si sëmundja pulmonare obstruktive kronike (COPD). Kur pini duhan, thithni një mijë kimikate, përfshirë nikotinën, dioksidin e karbonit dhe katranin, të cilat mund të dëmtojnë mushkëritë tuaja. Pavarësisht nga sa vjeç jeni, lënia e duhanit mund të ndihmojë në forcimin e mushkërive. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë.

Mbetjet ushqimore janë një problem i madh në shoqërinë tonë dhe kjo ndodh kryesisht sepse njerëzit e hedhin ushqimin sepse nuk e kanë rua

Një ndër organet që prek koronavirusi dhe lë pasoja të rënda tek pacientët janë mushkëritë.

Aktiviteti i trurit është unik tek çdo individ dhe mund të krahasohet me gjurmët e tij të gishtave.

Toksinat na rrethojnë dhe na kërcënojnë rregullisht çdo ditë.

Të dhënat e Institutit të Statistikave dhe Doganave tregojnë se një shqiptar konsumon përafërsisht 3.1 kg kafe në vit.

Një pjesë e mirë e jona e përdorin vajin e ullirit për të gatuar apo në sallata, por pak e dinë që përfitimet më të mëdha prej i marrim d

Nëse ju pëlqen ta nisni ditën me lëngje se sa me ushqim, gjasat janë që të jeni të dyzuar mes lëngut të portokallit dhe qumështit.

Frutat dhe perimet janë shumë të pasura me antioksidantë, vitamina dhe minerale.