Obeziteti rrezikon trurin

26/04/2019 - 22:31

Obeziteti ndikon edhe në nivel cerebral. Rezulton se në ato raste kur përqindja dhjamore në trup është më e lartë, përkon me volum më të vogël të materies gri në tru. Në këtë konkluzion kanë mbërritur kërkuesit e Universitetit “Leiden Medical Center” në Holandë që studimin e kanë publikuar në revistën mjekësore “Radiology”.

Gjithashtu edhe kërkime të mëparshme kanë vënë në dukje lidhjen mes mbipeshës dhe rritjes së rrezikut të prekjes nga sëmundjet e trurit, veçanërisht demencës, duke sugjeruar në këtë mënyrë ndryshime në tru.

Ekspertët kanë analizuar imazhet cerebrale të 12 mijë personave nga të dhënat e Bankës Biologjike në Mbretërinë e Bashkuar. Si përfundim ata theksojnë se mbipesha në të gjitha rastet që është verfikuar, ka përkuar me më pak sasi të materies gri në tru dhe problem në sistemin e lëvizjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Quhet ndryshe sëmundja e harresës dhe mund të shfaqet papritur tek kushdo.

Moda, gjithnjë e më e përhapur në dieta, për të zëvendësuar një vakt me akullore fsheh diçka të jashtëzakonshme ...

Obeziteti është shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetit(OBSH) si sëmundja e shekullit dhe Shqipëria nuk përjashtohet nga rreziku.

Në stinën e verës akulloret janë përveçse shumë të shijshme  por edhe freskuese.

Në muajt e verës kur edhe shkollat janë mbyllur, fëmijët qëndrojnë me orë të zgjatura para ekranit të televizorit, i-pad apo edhe celular

Një studim i ri vuri në dukje se konsumi i kafes dhe çajit para kohës së fjetjes nuk ndikon në gjumë.

Sado e çuditshme të duket, një nga terapitë më të thjeshta, më të lira, më të shëndetshme dhe më të dobishme është ajo me bazë ujin: hidr

Për të matur presionin e gjakut, do të vijë dita kur do të bëni thjesht një selfie ose më mirë një video të shpejtë të fytyrës tuaj me ce

Shija e saj ekzotike e ka bërë tërë botën të magjepsur me kalimin e kohës, dhe kjo është kryesisht për shkak të atributeve të shumta shër