Përbërësit natyralë që ju ndihmojnë të pastroni trupin nga toksinat

10/08/2019 - 09:36

Për të ndjekur ritmin e jetës së përditshme, ndonjëherë injorojmë ato që hamë dhe përbërësit që ato përmbajnë, duke bërë që shumë toksina të grumbullohen në trup. Por për të hequr qafe këto toksina, gjithçka që duhet të bëni është të shikoni disa mënyra natyrale.

A e dini se arsyeja kryesore e problemeve shëndetësore nga të cilat njerëzit vuajnë shpesh, si lodhja, stresi dhe pagjumësia janë toksinat e grumbulluara në trupin tonë? Por si grumbullohen toksinat që shkaktojnë shumë sëmundje në trupin tonë?

Toksinat grumbullohen në trup për shkak të faktorëve mjedisorë. Ato grumbullohen shpesh në mëlçi, zorrë, vena, nyjet limfatike, gjëndrat e pështymës dhe mushkëritë, duke hedhur bazat për probleme serioze shëndetësore. Toksinat e përbërë nga baktere të dëmshme që nuk lejojnë që qelizat të rigjenerohen vetë çojnë në krijimin e edemës. Disa pacientë nuk e kuptojnë që ata marrin peshë për shkak të toksinave. Ndërsa trupi ka nevojë për të dëbuar toksinat, deformimi i sistemit që i largon çon në ndërtimin e toksinave.

Shenjat e grumbullimit të toksinave

Ndjenja e vazhdueshme e lodhjes dhe pagjumësia është një nga simptomat më të zakonshme të grumbullimit të toksinave. Lodhja që ndjeni sapo zgjoheni nga gjumi tregon që trupi nuk po i largon siç duhet toksinat gjatë natës. Gjatë ditës, pije si kafe dhe çaj dhe ushqime të tilla si çokollata konsumohen për të lehtësuar lodhjen. Sidoqoftë, konsumimi i tepërt i tyre rrit toksinat, duke çuar në probleme serioze në sistemin imunitar. Në një sistem trupor që funksionon natyrshëm, toksinat largohen nga trupi me anë të defekimit ose urinimit. Sidoqoftë, çdo deformim shkakton një grumbullim të toksinave.

Pastroni trupin nga toksinat me përbërës natyralë

Mund të gatuani biskota të shëndetshme me xhenxhefil që pastron gjakun nga toksinat. Shtimi i pavullnetshëm dhe i papritur i peshës është gjithashtu ndër simptomat e grumbullimit të toksinave. Trupi ruan yndyrën pasi mëlçia nuk pastron toksinat dhe shkakton shtimin e peshës. Është mirë të konsultoheni me një specialist për të larguar toksinat, të cilat dëmtojnë sistemin hormonal.

Meqenëse toksinat parandalojnë rritjen e hormoneve, mundësia e sëmundjeve mendore rritet. Në veçanti, nervozizmi, stresi dhe depresioni ndodhin për shkak të mungesës së sekrecioneve të hormoneve. Muskujt janë një nga vendet ku toksinat grumbullohen më lehtë. Toksinat e grumbulluara në muskuj shkaktojnë dhimbje barku dhe dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit.  Toksinat e grumbulluara në mëlçi shkaktojnë puçrra, si dhe përshpejtojnë plakjen dhe rrudhat duke zvogëluar elasticitetin e lëkurës.

Ushqime për një detoks natyral

Majdanozi dhe limoni janë lëndët ushqyese më të efektshme që largojnë toksinat nga trupi. Ekspertët rekomandojnë të vendosni pak majdanoz dhe një fetë limoni në një gotë me ujë të ngrohtë natën dhe ta pini atë mëngjesin tjetër përpara se të hani mëngjes.

Lëngu i lakrës është po aq efektiv sa përzierja e majdanozit dhe limonit. Meqenëse shija e lëngut të lakrës është e hidhur, mund ta konsumoni duke shtuar disa pika lëng limoni. Mund të gatuani lakër, të merrni një gotë ujë me të dhe ta pini para mëngjesit me disa pika lëng limoni.

Rozmarina është efektive në largimin e toksinave nga trupi, si dhe në riparimin e qelizave të dëmtuara. Ajo largon oksigjenin e tepërt nga truri dhe zemra si dhe ndihmon trupin të funksionojë shëndetshëm. Ekspertët rekomandojnë të pini një filxhan çaj rozmarinë në ditë.

Me beta karoten, likopen, acid folik dhe Vitaminë A në përmbajtjen e saj, domatja ka një efekt të fortë antioksidant. Konsumimi i pesë domateve pa hormone në ditë ju ndihmon të largoni të gjitha toksinat nga trupi.

Xhenxhefili ndihmon gjëndrat e djersës dhe sistemin limfatik, duke rritur temperaturën e trupit dhe hormonet. Ai largon toksinat nga trupi dhe pastron gjakun. /gazetasi.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Quhet ndryshe sëmundja e harresës dhe mund të shfaqet papritur tek kushdo.

Moda, gjithnjë e më e përhapur në dieta, për të zëvendësuar një vakt me akullore fsheh diçka të jashtëzakonshme ...

Obeziteti është shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetit(OBSH) si sëmundja e shekullit dhe Shqipëria nuk përjashtohet nga rreziku.

Në stinën e verës akulloret janë përveçse shumë të shijshme  por edhe freskuese.

Në muajt e verës kur edhe shkollat janë mbyllur, fëmijët qëndrojnë me orë të zgjatura para ekranit të televizorit, i-pad apo edhe celular

Një studim i ri vuri në dukje se konsumi i kafes dhe çajit para kohës së fjetjes nuk ndikon në gjumë.

Sado e çuditshme të duket, një nga terapitë më të thjeshta, më të lira, më të shëndetshme dhe më të dobishme është ajo me bazë ujin: hidr

Për të matur presionin e gjakut, do të vijë dita kur do të bëni thjesht një selfie ose më mirë një video të shpejtë të fytyrës tuaj me ce

Shija e saj ekzotike e ka bërë tërë botën të magjepsur me kalimin e kohës, dhe kjo është kryesisht për shkak të atributeve të shumta shër