Pështyma fluturon mbi 5.5 m brenda 5 sekondave, distanca 2 m nuk parandalon Covid-19

20/05/2020 - 09:10

Një erë e lehtë është e mjaftueshme për të dërguar pështymën mbi pesë metra në pesë sekonda, ka zbuluar një studim i ri.

Hulumtimi tregon se rregulli i distancës shoqërore me dy metra në të gjithë botën për shkak të COVID-19 mund të jetë i pamjaftueshëm për të parandaluar transmetimin në disa rrethana.

Studimi i Talib Dbouk dhe Dimitris Drikakis zbuloi se edhe me një fllad të lehtë prej 4 km/ orë, pështyma mund të udhëtojë deri në 5.5 metra në pesë sekonda.

Hulumtimi thekson se pështyma është një substancë komplekse. Shumë faktorë ndikojnë në mënyrën se si udhëton në ajër, përfshirë madhësinë dhe numrin e pikave, mënyrën e ndërveprimit me njëri-tjetrin, ajri dhe lagështia.

Ekipi theksoi se më shumë studime janë të nevojshme për të përcaktuar efektin e temperaturës së sipërfaqes së tokës në sjelljen e pështymës në ajër.

Ata gjithashtu thanë që një studim është i nevojshëm për të ekzaminuar sesi pështyma sillet brenda, ku ajri i kondicionuar ka një efekt të madh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre.

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.

Maji është muaji i ndërgjegjësimit ndaj Melanomës, kancerit të lëkurës i cili karakterizohet nga vdekshmëria e lartë dhe agresiviteti.

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë dy prej dhuratave më bujare të natyrës. Përdorimi i tyre në të mirë të organizmit është i pakufi.

Prova të dëmtimit të placentës, organit që vepron si zorrë, veshkë, mëlçi dhe mushkëri për një fetus gjatë shtatzënisë u gjetën në një st

Një studim i gati 100,000 pacientëve me koronavirus ka treguar se ilaçet hydroxychloroquine and chloroquine, nuk kanë pasur efekt të traj

Njerëzit që janë diagnostikuar me nivel të lartë të sheqerit në gjak ose diabet të tipit dy, duhet të tregohen jashtëzakonisht të kujdess

Myku, në rrethana normale, konsiderohet si pjesë normale e florës bakteriale në organizmin e njeriut.