Pirja e duhanit dhe problemet shëndetësore që shkakton te femrat

02/06/2020 - 13:41

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë prej saj.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tregon se rreth 200 milion, nga një miliardë duhanpirës në botë janë gra.

Dhe prej tyre, afro 1.5 milion vdesin çdo vit nga përdorimi i duhanit. Kjo është një shifër tepër e lartë, që nxjerr në pah efektet negative të duhanit tek femrat.

Drejtori i Mjekësisë Pulmonare, Bornali Dutta shprehet se pirja e duhanit ka ndikim të ndryshëm tek meshkujt dhe femrat.

Pirja e duhanit rrit rrezikun për prekjen nga lloje të ndryshme të kancerit, por ajo i vendos femrat në një rrezik më të lartë, për t’u prekur nga kancerit i qafës së mitrës.

Pirja e duhanit  ka ndikim në ciklin menstrual.

Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë dëmton fetusin. Monoksidi i karbonit i pranishëm në duhan dëmton indin e fetusit, ndërsa nikotina bën që shpejtësia e zemrës së foshnjës të shpejtohet.

Gjithashtu rrit rrezikun për lindje të parakohshme dhe mund të shkaktojë reduktim të qumështit të gjirit, pas lindjes së foshnjës.

Ashtu si tek burrat, pirja e duhanit rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës edhe tek gratë, veçanërisht sulmet në zemër.

Nikotina ndërhyn në furnizimin me gjak të vezoreve, duke zvogëluar kështu funksionin e tij të prodhimit të estrogjenit, i cili mund të çojë në një fillim të hershëm të menopauzës.

Te femrat që pinë duhan rrudhat shfaqen më herët.

Pirja e duhanit është e dëmshme për sistemin imunitar dhe ndikon negativisht në reagimin ndaj infeksioneve, duke i bërë duhanpirësit më të prekshëm ndaj sëmundjeve infektive.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët.

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Mjaft konsumatorë preferojnë t’i nxjerrin farat e rrushit, madje të tjerë nuk konsumojnë as lëkurën e këtyre kokrrave.

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, në dukje të rëndom

Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet, kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën.

Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papritur.

Shalqiri dhe pjepri janë dy nga frutat e verës që të gjithë i preferojnë, të shijshëm e me vlera ushqyese.

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit.

Stresi, luhatjet hormonale dhe llojet e rejave të barnave besohet të jenë disa prej arsyeve përse gjithnjë e më shumë njerëz të rritur (3

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt interesant për vitamin