Po ju shkatërrojnë organizmin, këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes

21/11/2018 - 07:57

Studimet këshillojnë të konsumojmë mëngjes patjetër, duke theksuar se është vakti më i rëndësishëm i ditës.

Mirëpo pavarësisht kësaj, nuk do të thotë që ju duhet ta teproni me të ngrënët, pasi ka disa ushqime që dietologët këshillojnë t’i mbani larg dhe jo pa të drejtë.

Më poshtë ju tregojmë një listë të ushqimeve që s’duhet t’i konsumoni kurrë në mëngjes:

Krepat: Janë të lehta për t’u gatuar, por shumica e njerëzve nuk e dinë që janë jo të rekomandueshme për mëngjes. Krepat përmbajnë shumë sheqer, kështu ndikon në nivelin e insulinës.

Buka e thekur: Mëngjesi i preferuar i çdo personi janë tostet. Janë të shpejtë të shijshëm, por të dëmshëm për shëndetin. Ju mund të hani tost, por jo me bukë të thekur, sepse buka përmban gluten dhe karbohidrate dhe në momentin që e bëni të thekur është dhe më i dëmshëm.

Orizi: Orizi është shtëpia e yndyrës, përmban shumë karbohidrate të cilat nuk janë të nevojshme për trupin tonë. Në vend të orizit të bardhë, mund të gatuani oriz ngjyrë kafe, shija është e njëjtë, por ajo përmban më shumë fibra dhe jo karbohidrate shtesë.

Qumësht: Gjëja e parë që pinë njerëzit në mëngjes është qumështi, sidomos fëmijët. Me një stomak bosh, qumështi mund të çojë në probleme me stomakun dhe probleme me aciditetin. Qumështi konsiderohet si i shëndetshëm dhe ushqyes, por nuk është aq sa duhet.

Sanduiç: Jo se janë të pashëndetshëm për shëndetin kur i gatuani në shtëpi, por kur i blini diku tjetër nuk janë aspak të shëndetshëm. Sanduiçët e paketuar janë shumë të rrezikshëm, sepse qëndrojnë për një kohë të gjatë në paketim dhe dëmtojnë shëndetin.

Jo reçel, çokokrem etj. Të gjithë e hani një fetë buke me këto produkte, por është mirë t’i shmangni, sepse kanë përbërje që nuk duhen konsumuar në mëngjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga kanceri nuk sëmuresh as rastësisht, as prej fatit të keq.

Zakonisht fjala dietë na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hamë për të qenë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat d

Ne shpenzojmë një të tretën e jetës tonë, në gjumë dhe nuk mund të jetojmë pa atë.

Qeveritë na këshillojnë gjithmonë të hamë më pak, dhe të ushtrohemi fizikisht më shumë, për të qenë më të shëndetshëm, por kjo paraqet nj

Në organizëm pasqyrohet kultura jonë e të ushqyerit dhe për këtë duhet të kemi kujdes se çfarë hamë apo pijmë, në të kundër do të gjejmë

Nëse vendosni ushqimet e gabuara në mikrovalë mund të sëmureni, pasi ekspozoheni ndaj kimikateve të dëmshme.

Si mendoni për një ilaç natyral që lehtëson dhimbjet e muskujve dhe të nyjeve? Kjo është ajo që do të mësoni tani.

Bananet janë ndër frutat më të mira dhe me vlera ushqimore.

Një kujdes më i mirë për veten mund të jetë një strategji afatgjatë për luftimin e një problemi në rritje, demencës.