Po ju shkatërrojnë organizmin, këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes

21/11/2018 - 07:57

Studimet këshillojnë të konsumojmë mëngjes patjetër, duke theksuar se është vakti më i rëndësishëm i ditës.

Mirëpo pavarësisht kësaj, nuk do të thotë që ju duhet ta teproni me të ngrënët, pasi ka disa ushqime që dietologët këshillojnë t’i mbani larg dhe jo pa të drejtë.

Më poshtë ju tregojmë një listë të ushqimeve që s’duhet t’i konsumoni kurrë në mëngjes:

Krepat: Janë të lehta për t’u gatuar, por shumica e njerëzve nuk e dinë që janë jo të rekomandueshme për mëngjes. Krepat përmbajnë shumë sheqer, kështu ndikon në nivelin e insulinës.

Buka e thekur: Mëngjesi i preferuar i çdo personi janë tostet. Janë të shpejtë të shijshëm, por të dëmshëm për shëndetin. Ju mund të hani tost, por jo me bukë të thekur, sepse buka përmban gluten dhe karbohidrate dhe në momentin që e bëni të thekur është dhe më i dëmshëm.

Orizi: Orizi është shtëpia e yndyrës, përmban shumë karbohidrate të cilat nuk janë të nevojshme për trupin tonë. Në vend të orizit të bardhë, mund të gatuani oriz ngjyrë kafe, shija është e njëjtë, por ajo përmban më shumë fibra dhe jo karbohidrate shtesë.

Qumësht: Gjëja e parë që pinë njerëzit në mëngjes është qumështi, sidomos fëmijët. Me një stomak bosh, qumështi mund të çojë në probleme me stomakun dhe probleme me aciditetin. Qumështi konsiderohet si i shëndetshëm dhe ushqyes, por nuk është aq sa duhet.

Sanduiç: Jo se janë të pashëndetshëm për shëndetin kur i gatuani në shtëpi, por kur i blini diku tjetër nuk janë aspak të shëndetshëm. Sanduiçët e paketuar janë shumë të rrezikshëm, sepse qëndrojnë për një kohë të gjatë në paketim dhe dëmtojnë shëndetin.

Jo reçel, çokokrem etj. Të gjithë e hani një fetë buke me këto produkte, por është mirë t’i shmangni, sepse kanë përbërje që nuk duhen konsumuar në mëngjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu kanë tronditur botën me studimin e tyre.

Njerëzit e prekur nga diabeti i tipit 1 janë më të rrezikuar nga frakturat, thotë një studim të cilit i referohet AgroWeb.org.

Rukola është një fabrikë me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.

Presioni i punës mund të shkaktojë ritëm të shpejtë dhe të parregullt të zemrës të quajtur fibrim atrial.

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme në  organizmin e një individi.

Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me rritjen e fëmij

I pasur me përbërës ushqyes, avokado, i karakterizuar nga forma e dardhës, ka brenda tij një bërthamë të madhe të ëmbël e të butë që ndry

E keni pyetur ndonjëherë veten përse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.

Një burrë ka përdorur një strategji mjaft efikase kur luajti lotari me numrat e tij fitues pasi mori një çmim prej 10 mijë dollarë për he