Po shtoni pa kuptuar në peshë, ja cilat janë disa nga arsyet

30/10/2019 - 10:13

Shumë njerëz në botë vuajnë nga mbipesha. Kequshqyerja konsiderohet si faktori kryesor për t’ju çuar në mbipeshë. Janë jo të paktat rastet kur keni një stil të shëndetshëm jetese, por ndiheni të fryrë dhe me kilogramë të tepërt, për këtë dukuri ka një shpjegim shëndetësor.

Këto janë disa nga arsyet që e shëndoshin trupin pa e kuptuar.

Arsyet e tepërta të peshës së tepërt

Një nga arsyet e shtimit në peshë është dhe çekuilibrimi i hormoneve. Nëse vuani nga kjo simptomë do të përjetoni shtim të papritur në peshë dhe fryrje në të gjithë trupin. Për këtë mjekët bëjnë përgjegjës veçanërisht hormonin e estrogjenit.

Kur nivelet e tij janë të ulëta sidomos te gratë, vërehet re një shtim i madh në peshë. Ndryshimi i vazhdueshëm i hormoneve reflektohet menjëherë edhe në trup, pasi estrogjeni është përgjegjës për rregullimin e metabolizmit dhe peshës trupore. Duke qenë se pjesa më e madhe e dhjamit formohet rreth organeve, mund të shkaktojë edhe shumë sëmundje të tjera, ku mund të përfshihen diabeti, ishemia apo sëmundjet kardiovaskulare.

Përse ndodh?

Kalimi i moshës dhe plakja e organizmit është një nga arsyet se përse niveli i estrogjenit në trup mund të jetë i ulët. Kjo gjendje mund të shfaqet edhe kur vuani nga anoreksia.

Disa nga këshillat që mund të ndiqni

Konsumoni shumë fruta ku mund të përfshihen bananet, pjeshkat dhe luleshtrydhet.

Arrorët janë një tjetër alternativë e mirë të cilat ndihmojnë në rritjen natyrale të nivelit të estrogjenit në organizëm.

Rekomandohet të konsumoni një dietë të shëndetshme dhe të konsultoheni me një mjek specialist.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ftohja e zakonshme mund të përgatisë trupin e një personi për të luftuar COVID-19, sipas një zbulimi që ndihmon të shpjegohet arsyeja për

Njerëzit me Covid-19 pa simptoma mund të mbartin të njëjtën sasi virusi si ata me simptoma, tregon një studim i Koresë së Jugut.

Shkencëtarët kanë zbuluar se ngrënia e sasive të mëdha të orizit rrit rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës për shkak të arsenikut që

Një hulumtim i kryer së fundmi tregon se individët që konsumojnë një dietë të pasur me boronica kanë një shëndet më të mirë, përfshirë kë

Fatmirësisht ka disa hile për të gënjyer stomakun sikur jeni ngopur edhe me pak sasi ushqimi.

Intoleranca ndaj laktozës ndodh si pasojë e paaftësisë së stomakut për të tretur sheqernat e qumështit dhe të produkteve të tjera të bulm

Sëmundja e mëlçisë yndyrore është një gjendje e karakterizuar nga një grumbullim i yndyrës në mëlçi.

Bimët mjekësore me aftësi shëruese janë përdorur në metodat tradicionale dhe jo tradicionale mjekësore që 5000 vjet më parë.

Në mjekësi, veshkat njihen të kenë çelësat e pushtetit në organizëm, sepse në këto organe ruhet dhe shpërndahet energjia e dobishme për t

Në verë, insektet e ndryshe, dhe kryesisht grerëzat apo bletët, mund të bëhen të bezdisshme dhe të rrezikshme për fëmijët tuaj.