Pse bebet pushojnë së qari sapo ngriheni në këmbë me ta, por qajnë kur uleni

20/09/2018 - 21:14

   Nëse nuk e keni provuar vetë ndjesinë e prindërimit, me siguri keni dëgjuar nga të tjerët që të kesh një bebe të vogël në shtëpi, gjumi nuk ka vend mes jush.

Por, përse bebet e porsalindura pushojnë së qari kur i merrni në krahë e i afroni pas vetes dhe ngriheni në këmbë, ndërsa nuk e bëjnë të njëjtën gjë kur jeni ulur?

Sigurisht, dikush do të mendojë që e keni mësuar keq fëmijën nëse ai pushon sapo ngriheni në këmbë me të, por në fakt nuk është kështu.

Sipas gjasave, bebja pushon nga ky veprim për shkak të natyrës së tyre evolutive, çka është krejtësisht normale që i/e vogli/a juaj të mos qajë kur ngriheni në këmbë me të.

Por si e dallon një foshnjë kur ju jeni ulur apo kur qëndroni në këmbë me të?

Në studimin e publikuar nga “Current Biology” thuhet:

I porsalinduri qetësohet kur nëna e merr n'grykë falë reaksionit të koordinuar të qendrës motorike dhe kardio-rregulluese. Bebet e vogla prej gjashtë muajsh pushojnë së qari dhe qetësohen dhe rrahjet e shpeshta të zemrës ngadalësojnë sapo nëna e merr n'grykë dhe fillon ta bartë nëpër dhomë.”

E ndoshta kjo ka lidhje edhe me fillimet e njeriut të parë, homosapiensi, i cili ishte gjithnjë në rrezik nga grabitqarët dhe pozicioni në këmbë është më i sigurtë dhe jeni më vigjilentë se sa kur rrini ulur, sigurisht ky është instinkt i cili mund të jetë ngulitur thellë në sjelljen e njeriut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rukola është një fabrikë me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.

Presioni i punës mund të shkaktojë ritëm të shpejtë dhe të parregullt të zemrës të quajtur fibrim atrial.

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme në  organizmin e një individi.

Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me rritjen e fëmij

I pasur me përbërës ushqyes, avokado, i karakterizuar nga forma e dardhës, ka brenda tij një bërthamë të madhe të ëmbël e të butë që ndry

E keni pyetur ndonjëherë veten përse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.

Një burrë ka përdorur një strategji mjaft efikase kur luajti lotari me numrat e tij fitues pasi mori një çmim prej 10 mijë dollarë për he

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor.

Pas reklamës së re të pastës së dhëmbëve "Colgate" ku konsiderohet si produkti më i mirë për pastrimin e dhëmbëve, ka patur disa hulumtim