Pse duhet të hani gjithmonë mëngjes

06/03/2018 - 10:05

Shpesh kemi dëgjuar se mëngjesi është fakti më i rëndësishëm i ditës. Po përse duhet të hani gjithmonë vaktin e mëngjesit?

Sipas studimeve, mëngjesi është një pjesë e madhe e ditës. Ka disa efekte që vijnë si pasojë e shmangies së mëngjesit, më poshtë janë listuar disa nga më të rëndësishmet.

Rritja e rrezikut të diabetit

Sipas asaj që shkruan The Sun, shanset për t’u prekur nga diabeti rriten duke lënë mënjanë mëngjesin.

Nga femrat e përfshira në studim, u vu në dukje se ata që hanin mëngjes zero deri në gjashtë herë në ditë, kishin rrezik më të lartë të diabetit se sa ato që hanin çdo ditë.

Rritja e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Studimet kanë treguar se shmangia e mëngjesit është e lidhur me hipertensionin dhe nivelet e sheqerit në gjak. Një studim zbuloi se kishte më pak sulme në zemër tek meshkujt midis 45 dhe 82 vjeç, të cilët hanin mëngjes se sa te ato që hanin.

Ndihmon kujtesën tuaj

Në vitin 2005, një meta-analizë e botuar në Journal of the American Dietetic Association zbuloi se ngrënia e mëngjesit mund të përmirësonte kujtesën. Kjo në thelb do të thotë se ndihmon trurin tuaj të punojë më mirë, duke përmirësuar logjikën dhe kujtesën.

Ndihmon në humbjen e peshës

Nuk tingëllon e besueshme, por në fakt të hash mëngjes ndihmon në humbjen e peshës. Një studim i kohëve të fundit zbuloi se ata që kishin ngrënë mëngjes si vaktin më të madh të ditës humbën një peshë të konsiderueshme krahasuar me ata që kishin një darkë më të bollshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka pak njerëz që s’janë adhurues të djathit.

Të dëgjoni muzikë para gjumit është një mënyrë e mirë relaksuese për çdo person.

Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% e njerëzve në botë vuajnë nga era e keqe e gojës.

Gjumi është shumë i rëndësishëm për të rifituar energjitë dhe përballuar ditën. Por cilat ushqime na ndihmojnë për një gjumë të qetë?

Të ushqehesh mirë është thelbësore për të qëndruar në formë dhe për të parandaluar shqetësimet apo sëmundjet.

Avokado është një ushqim i cili sjell përfitime të shumta, pasi njihet për yndyrat e tij të “mira”, ose ato që organizmi ynë ka nevojë pë

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre?

Nëse keni rrjedhje dhe bllokim hundësh, ose keni teshtima dhe kollitje mendimi juaj i parë është se jeni ftohur.

Prej shekujsh, vaji i kanabisit është përdorur por u ndalua në gjysmën e shekullit të 20-të.