Pse duhet të shtojmë kanellë në ushqimet tona? 7 arsye kryesore që duhet t'i merrni parasysh

14/10/2020 - 20:31

Kanella konsiderohej një erëz luksoze në Evropë gjatë Mesjetës. Arabët e transportuan atë përmes rrugëve të vështira tokësore dhe vetëm njerëzit e pasur kishin mundësi ta blinin.

Sot, kanella mund të gjendet pothuajse në çdo kuzhinë. Ajo mund ta përmirësojë gjendjen e lëkurës tuaj, por jo vetëm.

Ja se si mund të përfitoni nga kanella dhe të jeni më të shëndetshëm.

Mund të pakësojë aknet.

Kanella ka veti antimikrobike që janë të dobishme për trajtimin e akneve. Ajo mund të shkatërrojë bakteret dhe kërpudhat që shkaktojnë njolla.

Është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve të fuqishëm.

Parandalon shenjat e plakjes.

Radikalet e lira mund të kontribuojë gjithashtu në plakjen e lëkurës. Antioksidantët në kanellë ngadalësojnë këtë proces duke mbrojtur qelizat nga dëmtimi. Kanella mund të nxisë edhe prodhimin e kolagjenit.

Kjo e bën lëkurën të duket më e njëtrajtshme.

Kanella rrit qarkullimin, duke sjellë gjak dhe oksigjen në lëkurë. Ajo përmban një kimikat që zvogëlon ose ngushton indet e trupit. Mund të bëjë që lëkura të duket më e butë dhe më e njëtrajtshme, si dhe mund të përmirësojë gjendjen e saj nga brenda dhe jashtë.

Ka veti anti-inflamatore.

Inflamacioni ndihmon trupin të luftojë viruset dhe të riparojë dëmtimin e indeve. Por nëse drejtohet kundër indeve të trupit tuaj, mund të bëhet e rrezikshme. Studimet kanë treguar se kanella ka anti-inflamator dhe mund edhe të lehtësojë ënjtjet.

Mund të ulë rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Sipas studimit, shtimi i kanellës në dietën tuaj mund ta mbajë zemrën të shëndetshme. Në studim, minjtë që u ushqyen me një dietë të pasur me yndyrë dhe kanellë për 12 javë fituan më pak peshë sesa minjtë që konsumuan ushqime të yndyrshme pa kanellë. Një dietë e pasur me yndyrë mund të çojë në sëmundje të zemrës dhe shtimi i kanellës në ushqim mund të ndihmojë në kompensimin e këtij rreziku.

Ndihmon në humbjen e peshës.

Kanella është e pasur me fibra. Ju bën të ndiheni të ngopur dhe ju ndihmon të luftoni dëshirën për të ngrënë. Gjithashtu rrit metabolizmin, sepse trupi përdor më shumë energji për të përpunuar kanellën, sesa bën për ushqimet e tjera.

Mund të përmirësojë kujtesën.

Kanella mund të ndihmojë në uljen e stresit të qelizave të trurit. Ajo gjithashtu stimulon plasticitetin e hipokampës, një pjesë e trurit e lidhur me kujtesën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presioni i lartë i gjakut apo hipertensioni është një sëmundje shumë e përhapur në të gjithë botën.

Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, nuk ka pasur asnjë problem me kujtesën.

Hemoglobina është një proteinë që gjendet tek rruazat e kuqe të gjakut.

Leukemia është një lloj kanceri që prek qelizat e bardha të gjakut.

Është përsëri dimër, koha kur fillojmë të kërkojmë forcues të imunitetit për të shmangur simptomat e ftohjes.

Karbohidratet jo vetëm që plotësojnë shijen, por janë të domosdoshëm për funksionin normal të organizmin.

Njerëzit që vuajnë nga ndjeshmëria e lartë e dhëmbëve, përballen çdo ditë me dhimbje të forta e të mprehta sa herë që konsumojnë ushqime

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën.

Siç dihet tashmë nga eksperienca e këtyre muajve të pandemisë, por edhe nga protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), si

Shëndeti i stomakut është i një rëndësie të veçantë në mirëmbajtjen e organizmit.