Pse ndiheni mirë kur shikoni dështimin e dikujt? Ja çfarë thonë psikologët

07/01/2019 - 13:41

Ndodh shpesh herë që njerëzit të ndihen mirë kur rivalët apo të tjerët përreth dështojnë. Kjo gjë quhet “Schadenfreude” dhe do të thotë “gëzim i keq” që është kënaqësia e veçantë, e cila vjen nga fatkeqësitë e të tjerëve.

Kjo ndihet kryesisht kur një person i njohur dështon, kur një kriminel burgoset apo një ekip sportiv i mikut rival fiton. Psikologët kanë punuar për shumë vite që të kuptojnë se si funksionon kjo lloj kënaqësie në trurin e njeriut.

Studimet tregojnë se ‘schadenfreude’ është një emocion i ndërlikuar që duket të jetë thellësisht i rrënjosur në gjendjen njerëzore.

Psikologët Scott Lilienfeld, Philippe Rochat dhe Shensheng Wang menduan nëse mund të kishte një mënyrë për të bashkuar aspektet e shumta të kësaj kënaqësie nga dështimi për të zbuluar si lind në të vërtetë.

Përfundimisht, ata arritën të kuptonin se kjo lloj kënaqësie vjen si një formë të dehumanizimit - akti i paraqitjes dhe shikimit të një personi tjetër nga ana negative.

Kur shumica e njerëzve e dëgjojnë termin 'dehumanizim', ata ndoshta shkojnë në skenarin më të keq: vrasjen e dikujt, një fenomen i cili u nënshtrohet dhomave të torturës, fushave të betejës dhe propagandës raciste.

Dehumanizimi ndodh më shpesh sesa shumica do të donte të mendonte dhe besohet se lidhet me ndjenjën e kënaqësisë që ndjejnë njerëzit kur e shohin dështimin e dikujt.

Kjo teori ende nuk është testuar ende prandaj psikologët po punojnë më shumë për të gjetur një shpjegim të thellë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Eliminimi i zakoneve të këqija si fjetja me televizorin ndezur në dhomë, mund t’ju ndihmojë të humbni kilet e tepërta, sipas një studimi

Studimet shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org mbi ndikimin e stresit në organizëm, sugjerojnë se stresi është shkak por edhe paso

Një dozë dy orëshe në natyrë përmirëson në mënyrë domethënëse shëndetin dhe mirëqënien.

Gjendja shpirtërore ka lidhje të pashmangshme me ushqyerjen.

Bakteret “Gingivitis“ që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru.

Ndjehemi të lodhur, të zemëruar, të trishtuar dhe në një humor të keq dhe kjo na nxit të gjejmë ngushëllim në ushqim.

Tërshëra është një drith shumë i pasur me vitamina, minerale dhe fibër, tre përbërës kyç për një tretje të mirë.

Shkencëtarët kanë zbuluar një simptomë të re, e cila mund të shërbejë si shenjë se sulmi në zemër është i pashmangshëm.

Pulsiviteti i enëve të gjakut në qafë, si ai arterial ashtu edhe venoz, janë një tregues themelor për identifikimin e njerëzve që mund të

Nëse dëshironi të humbni peshë dhe të pastroni trupin, atëherë ndjehuni të lirë të përgatisni këtë pije të përbërë nga mentja, portokalli