Pse nuk duhet të konsumoni më pije dietike

02/08/2018 - 19:04

   Pijet e gazuara pa sheqer kanë sheqerna artificiale si aspartame që janë të lidhura ngushtë me obezitetin dhe diabetin.

Pavarësisht mitit që thotë se pijet dietike janë më të shëndetshme, ekspertët tregojnë që ato janë aq të pashëndetshme sa pijet e gazuara normale. 

Ata thonë se fëmijët janë më të rrezikuarit nga sëmundjet sepse konsumimi i pijeve dietike në moshë të hershme mund të shkaktojë çrregullime që i përcjellin gjatë gjithë jetës.

Zakonisht konsumuesit më të mëdhenj të pijeve pa sheqer janë personat që kanë krijuar varësi nga ndonjë pije me përmbajtje të lartë të sheqerit dhe prandaj i konsiderojnë pijet dietike si "opsion të shëndetshëm".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një studim i ri ka qëllim që të shpjegojë përse njerëzit obezë kanë më shumë rrezik që të preken nga kanceri.

Furça është mjeti më i rëndësishëm për higjienën e gojës, ndaj edhe duhet pasur shumë kujdes me të.

Kur bëhet fjalë për shikimin, të gjithë jemi të in teresuar për të ditur më tepër mbi kujdesin që duhet të tregojmë për të mos e humbur a

Vitamina A në mango është çelësi për zhvillimin dhe mirëmbajtjen e llojeve të shumta të indeve epiteliale, duke përfshirë lëkurën dhe flo

Arrat janë të shëndetshme dhe kjo dihet, por shkencëtarët zbulojnë efektet e tjera pozitive që ato kanë tek zemra, si edhe në kontrollin

Shqiptarët janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë, dhe këtë e tregojnë të dhënat e importit të këtij produkti të çmuar.

Dhimbjet e kokës janë të padurueshme për të gjithë.

Nëse je e shqetësuar për djersitjen e tepër, mënyra më e mirë është ta përdorësh deodorantin para se të flesh.

Sa herë dalim në qytet, ndjejmë mungesën e theksuar të ajrit, ose thithim një ajër të ndotur si rezultat i trafikut, ngrohjes globale apo

Disa ditë ndjeheni sikur jeni vazhdimisht të detyruar të shkoni në tualet për t’u liruar; ditëve të tjera, mund të kalojnë orë të tëra pa