Pse nuk duhet të pini paracetamol gjatë shtatzënisë

01/10/2019 - 12:34

Paracetamoli gjatë shtatzënisë duket se ndikon negativisht mbi beben. Një studim mbi 14 mijë fëmijë e lidh pikërisht marrjen e paracetamolit nga nëna gjatë shtatzënisë, me një rrezik të shtuar të problemeve në sjellje si hiperaktiviteti, apo mungesë vëmendjeje, veçanërisht te djemtë.

Kërkimet e kryera nga Universiteti i Bristol janë bërë në kuadër të dyshimeve të mëparshme mbi efekte anësore dhe të dhënat shkencore shqetësuese në lidhje me përdorimin e paracetamolit nga gratë që do bëhen nëna. Probleme jo të vogla, duke nisur që nga shqetësime me frymëmarrjen, astmën dhe deri tek mënyra e sjelljes.

Gjithsesi nga vëzhgimet e kryera, kërkuesit specifikojnë se të gjitha këto probleme të pasqyruara tek fëmijët, fillojnë të zbehen deri në zhdukje në përfundim të shkollës fillore.

Autorët e studimit theksojnë se deri tani kanë vëzhguar lidhje mes dy gjërave, por është ende e vështire të specifikohet ekzistenca e shkak-efekt. Për konfirmime të mëtejshme, duhen kryer studime të tjera që të zgjasin edhe më tepër në kohë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e thata janë të pasura më shumë vlera ushqyese.

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Ilaçi "Ibuprofen" në fillimin e pandemisë shkaktoi polemika sepse sugjerohej se rëndonte infeksionin e koronavirusit te të sëmurët.

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë pre

A e dinit që kërkesat e organizmit për vlera ushqimore ndryshojnë gjatë verës?

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë.

Shumë njerëz nuk e trajtojnë shëndetin e tyre me seriozitetin që meriton.

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.