Puçrrat në këto zona të trupit ju sinjalizojnë problemet me shëndetin

10/06/2021 - 20:40

Adoleshenca na ka mësuar të gjithëve me aknet në fytyrë, por kur ato shfaqen në zona të tjera, atëherë ndoshta duhet të tregoni kujdes. Puçrra në zona të caktuara tregojnë një problem me shëndetin.

1. Puçrrat në pjesën e të pasmeve tregojnë probleme me higjienën ose dalin për shkak të të brendshmeve të ngushta.

2. Puçrrat në mjekër dhe qafë tregojnë aktivitet të shtuar të gjendrave mbiveshkore.

3. Puçrrat në supe dhe shpatulla janë shenjë e problemeve me tretjen.

4. Puçrrat në kraharor tregojnë një zhbalancim hormonal.

5. Puçrrat në pjesën e bërrylave, janë shenjë e një alergjie ose infeksioni mykotik.

6. Puçrrat në bark tregojnë një zhbalancim të sheqerit në gjak.

7. Puçrrat në këmbë janë shenjë e alergjisë nga produktet kozmetike ose mungesë vitaminash.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ndodh rëndom që nga hovi dhe shpejtësia e lëvizjes, njeriu lëndohet dhe ndrydh këmbën ose kyçet.

E keni pyetur veten se sa ushqim duhet të konsumoni gjatë ditës? Me siguri shpesh!

Lëngu i lakrës së kuqe është i jashtëzakonshëm për organizmin.

Thuhet se çka nuk na vret na bën më të fortë dhe shpesh na leverdis ta besojmë, sidomos kur bëhet fjalë për sfida të mëdha, strese e shqe

Pataja është ndër perimet më të pasura me vlera ushqyese.

Qershia, fruti i qershorit dhe i verës, është e pasur me shumë vlera ushqyese duke nisur që nga bishtat e deri te lëkura.

Ekspertët rekomandojnë konsumin e rregullt të arrorëve të ndryshëm për të zbutur shqetësimet emocionale gjatë pandemisë por edhe për të p

Të qëndrosh i hidratuar është çelësi për shëndetin dhe mirëqënien tuaj.