Qentë mund të nuhasin gjendjen tuaj shëndetësore

19/11/2018 - 16:40

Ndryshimet e nivelit të glukozës në gjak

Studimet konfirmojnë se qentë mund të nuhasin një rënie të glukozës në gjak. Ata mund ta identifikojnë këtë duke nuhatur aromën e trupit tuaj. Kur qentë e kuptojnë këtë ndryshim mund të fillojnë të tregojnë shenja stresi dhe do të përpiqen të tërheqin vëmendjen e pronarit të tyre. Hulumtimet tregojnë se qentë mund të analizojnë gjithashtu ndryshimet tona të sjelljes.

Kanceri

Shkencëtarët shpjegojnë se kanceri i bën qelizat tona të funksionojnë ndryshe nga normalet në mënyrë që të rritet tumori. Qelizat e dëmtuara prodhojnë një lloj specifik të proteinës që një qen mund ta nuhasë. Hulumtimet kanë treguar se qentë janë në gjendje të zbulojnë kancerin e mushkërive nëpërmjet frymëmarrjes dhe atë të prostatës nëpërmjet erës së urinës.

Shtatzënia

Hunda e një qeni mund të zbulojë ndryshimet më të vogla në erën e trupit tuaj. Nëse jeni shtatzënë, trupi juaj kalon përmes një ndryshimi të rëndë hormonal. Ekspertët thonë se qentë mund të zbulojnë fazat shumë të hershme të shtatzënisë në sajë të aromës së trupit tuaj. Sjellja e tyre do të ndryshojë pasi ju jeni në thelb një person i ri për ta tani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lëngu i boronicës mund të lehtësojë dhimbjet në kyçe për të gjitha gratë që vuajnë nga artriti.

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu kanë tronditur botën me studimin e tyre.

Njerëzit e prekur nga diabeti i tipit 1 janë më të rrezikuar nga frakturat, thotë një studim të cilit i referohet AgroWeb.org.

Rukola është një fabrikë me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.

Presioni i punës mund të shkaktojë ritëm të shpejtë dhe të parregullt të zemrës të quajtur fibrim atrial.

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme në  organizmin e një individi.

Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me rritjen e fëmij

I pasur me përbërës ushqyes, avokado, i karakterizuar nga forma e dardhës, ka brenda tij një bërthamë të madhe të ëmbël e të butë që ndry

E keni pyetur ndonjëherë veten përse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.