Qentë mund të nuhasin gjendjen tuaj shëndetësore

19/11/2018 - 16:40

Ndryshimet e nivelit të glukozës në gjak

Studimet konfirmojnë se qentë mund të nuhasin një rënie të glukozës në gjak. Ata mund ta identifikojnë këtë duke nuhatur aromën e trupit tuaj. Kur qentë e kuptojnë këtë ndryshim mund të fillojnë të tregojnë shenja stresi dhe do të përpiqen të tërheqin vëmendjen e pronarit të tyre. Hulumtimet tregojnë se qentë mund të analizojnë gjithashtu ndryshimet tona të sjelljes.

Kanceri

Shkencëtarët shpjegojnë se kanceri i bën qelizat tona të funksionojnë ndryshe nga normalet në mënyrë që të rritet tumori. Qelizat e dëmtuara prodhojnë një lloj specifik të proteinës që një qen mund ta nuhasë. Hulumtimet kanë treguar se qentë janë në gjendje të zbulojnë kancerin e mushkërive nëpërmjet frymëmarrjes dhe atë të prostatës nëpërmjet erës së urinës.

Shtatzënia

Hunda e një qeni mund të zbulojë ndryshimet më të vogla në erën e trupit tuaj. Nëse jeni shtatzënë, trupi juaj kalon përmes një ndryshimi të rëndë hormonal. Ekspertët thonë se qentë mund të zbulojnë fazat shumë të hershme të shtatzënisë në sajë të aromës së trupit tuaj. Sjellja e tyre do të ndryshojë pasi ju jeni në thelb një person i ri për ta tani.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga kanceri nuk sëmuresh as rastësisht, as prej fatit të keq.

Zakonisht fjala dietë na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hamë për të qenë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat d

Ne shpenzojmë një të tretën e jetës tonë, në gjumë dhe nuk mund të jetojmë pa atë.

Qeveritë na këshillojnë gjithmonë të hamë më pak, dhe të ushtrohemi fizikisht më shumë, për të qenë më të shëndetshëm, por kjo paraqet nj

Në organizëm pasqyrohet kultura jonë e të ushqyerit dhe për këtë duhet të kemi kujdes se çfarë hamë apo pijmë, në të kundër do të gjejmë

Nëse vendosni ushqimet e gabuara në mikrovalë mund të sëmureni, pasi ekspozoheni ndaj kimikateve të dëmshme.

Si mendoni për një ilaç natyral që lehtëson dhimbjet e muskujve dhe të nyjeve? Kjo është ajo që do të mësoni tani.

Bananet janë ndër frutat më të mira dhe me vlera ushqimore.

Një kujdes më i mirë për veten mund të jetë një strategji afatgjatë për luftimin e një problemi në rritje, demencës.