Reduktimi i kripës pakëson dhimbjet e kokës

13/12/2014 - 16:30

  • Reduktimi i përdorimit të kripës mund të çojë në pakësimin e dhimbjes së kokës në masën 30 për qind.
  • Në një studim të fundit, u gjet se njerëzit që e pakësonin kripën në tre gramë në ditë vuanin më pak nga dhimbjet e kokës. Tre gramë kripë janë të barasvlershme me rreth gjysmë luge çaj.

13 dhjetor 2014 -  Sipas ekspertëve, reduktimi i kripës pakëson dhimbjet e kokës, pasi ul presionin e gjakut dhe pulsin. Madje edhe njerëzit me presion normal të gjakut patën një reduktim në dhimbjet e kokës, kur morën më pak kripë.

Megjithatë, shkencëtarët e Universitetit "John Hopkins" thanë se kalimi në një dietë të shëndetshme nuk kishte efekte në dhimbjen e kokës.

Kujdes nga këto ushqime: Salca e makaronave, supat e konservuara, buka, djathi, salsiçet, proshuta, sallami, mishrat e tymosur, drithërat, pica, salca e sojës, perimet e marinuara, keçapi dhe majoneza. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën ak

Kafeja gjatë shtatzënisë duhet evituar plotësisht. Ky është rezultati i një studimi të publikuar sot i bazuar mbi statistika.

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.