Sekreti i lënies së duhanit

02/07/2014 - 10:57

2 korrik 2014 - Përgjigja e vetme për lënien e duhanit mbetet:”Vullneti i fortë”, i shoqëruar me këmbëngulje, mbështetje nga ana e familjes dhe miqve.

Në një studim të kryer në Hajdelberg në Gjermani, u pa se 80% e personave të përfshirë në këtë studim, pohuan se e kishin lënë duhanin falë vullnetit dhe këmbënguljes së tyre, pa ndihmën e lëndëve alternative të nikotinës.

Ndërkohë 10% e atyre që kishin lënë duhanin, pohuan se kishin përdorur lëndë alternative të nikotinës; 4% kishin përdorur çamçakezin dhe 6.4% cigaret elektronike.

Studiuesit pohojnë se lëndët alternative të nikotinës kanë efekte anësore dhe ndikojnë negativisht në shëndet. Sakaq cigaret elektronike janë edhe ato të dëmbshme për shkak të lëndëve kimike që përmbajnë.

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit ditën e djeshme janë shprehur se ende rekomandojnë që njerëzit të mos mbajnë maska për fytyr

Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues s

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë.

Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) ka publikuar disa masa, se si duhet të kujdesemi për të moshuarit dhe fëmijët, në situatën e përhapje

Përveç personave të moshuar, të sëmurët kronikë, dhe personat me imunitet të dobët, edhe astmatikët duhet që të bëjnë shumë kujdes dhe të

Gjithçka nis me shfaqjen e temperaturës së lartë. Kjo është simptoma kryesore e njerëzve të prekur nga koronavirusi.

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit.

Larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun, përbën vijën e parë efikase të mbrojtjes ndaj infektimit nga COVID-19.

Shkencëtarët në Australi kanë identifikuar se si sistemi imunitar i trupit e lufton koronavirusin e ri.