Sekreti për rigjenerimin e flokëve

08/11/2019 - 15:24

Sistemi limfatik ndihmon në rigjenerimin e flokëve, pasi është në gjendje të stimulojë qelizat staminale që rrethojnë rrënjët e flokëve, ndërkohë që largon edhe toksinat.

Kjo është vërtetuar nga një studim i kryer nga universiteti amerikan Rockfeller dhe është publikuar në revistën Shkenca. Autorët kanë zbuluar se qelizat staminale mund të stimulojnë rigjenerimin e flokëve, ashtu si edhe atë të lëkurës, duke vepruar mbi qeliza të tjera staminale.

Pra sipas autorëve të studimit, ato komunikojnë mes tyre nëpërmjet sistemit linfatik dhe gjithçka është e ndërtuar në një rrjet të sofistikuar që ndikon në rigjenerimin e sinkronizuar të flokëve, shkruan Klan Plus.

Staminalet e flokëve kontrollojnë sjelljen e kapilarëve limfatikë, duke çliruar molekula që veprojnë si çelës për të ndezur apo fikur fluksin e sistemit limfatik.

Zbulimi është mjaft i rëndësishëm për krijimin e terapive të reja kundër rënies së flokëve apo rigjenerimin e indeve pas një plage të pësuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë ditëve të ftohta, thuajse të gjithë përballemi me dhimbje të fytit.

Thuhet se sytë janë dritarja e shpirtit.

Kur mendon për ushqimet që duhen ngrënë me stomak bosh, hudhra është e fundit që të vjen ndër mend.

Nëse do të kishte një listë të problemeve më të urryera estetike, rrudhat pa dyshim që dotë  ishin në krye.

Ankthi është një gërshetim i ndërlikuar emocionesh negative që përfshijnë frikën e tepruar, shqetësimin apo panik të lehtë.

Mjalti - Mjalti natyral është plot me antioksidues, enzima dhe minerale, duke përfshirë zinkun, hekurin, kaliumin, kalci

Ndryshimet e papritura të motit janë të përshtatshme për zhvillimin e viruseve dhe ftohjeve, kështu që është e rëndësishme që ne të forco

Studime të institucioneve prestigjioze në Azi, Europë dhe Amerikën e veriut, të përmbledhura në raportin e Organizatës Botërore e Shëndet

Njeriut mund t’i bien flokët për arsye të ndryshme. Një ndër ato është tiroidja.

Maturia në ushqyerje është një faktor i rëndësishëm për shëndetin e mirë.