Sekreti për t’u dobësuar duke konsumuar bajame

23/01/2020 - 14:10

Sipas një studimi shkencor të botuar në Journal of Nutrition, konsumi i përditshëm i bajameve ndihmon në rënien në peshë, veçanërisht në zonën e barkut.

Bajamet nuk duhet të mungojnë nga dieta juaj nëse dëshironi që të bini nga pesha. Kjo nuk do të thotë që ju mund t’i konsumoni ato në mënyrë të pakontrolluar, por janë fanatike për të ndaluar urinë.

Preferoni bajamet me kripë, në mënyrë që të mos mbingarkoni trupin tuaj me natrium, gjë që rrit presionin e gjakut.

Kini parasysh që 23 bajame, ju japin rreth 170 kalori. Ato mund t’i konsumoni edhe duke ia shtuar sallatës suaj apo kosit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën ak

Kafeja gjatë shtatzënisë duhet evituar plotësisht. Ky është rezultati i një studimi të publikuar sot i bazuar mbi statistika.

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.

Lëngu i portokallit tingëllon si alternativë e mençur dhe e shëndetshme për ta nisur ditën.

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji.

Kujdesi për dhëmbët është i domosdoshëm për të pasur një buzëqeshje të bukur.

Infertiliteti renditet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në mesin e tre sëmundjeve kryesore që kërcënojnë popullatën botërore.

Mirëqenia e trupit dhe organizmit është në pjesën më të madhe në varësi të ushqyesve të cilët konsumojmë.