Shalqi apo pjepër, zgjedhja ideale nëse jeni në dietë

04/07/2020 - 12:57

Shalqiri dhe pjepri janë dy nga frutat e verës që të gjithë i preferojnë, të shijshëm e me vlera ushqyese. Por nëse jeni duke mbajtur dietë, e dini se cilin prej tyre duhet të zgjidhni?

Përgjigjja është e volitshme për të dyja preferencat, sepse kanë po të njëjtat kalori. Ju mund të konsumoni shalqi apo pjepër, të cilat do të bëjnë që të eliminoni urinë herë pas here gjatë ditës, por pa marrë shumë kalori.

Megjithatë mos harroni, edhe në këtë rast, nuk duhet të abuzoni me sasinë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fatmirësisht ka disa hile për të gënjyer stomakun sikur jeni ngopur edhe me pak sasi ushqimi.

Intoleranca ndaj laktozës ndodh si pasojë e paaftësisë së stomakut për të tretur sheqernat e qumështit dhe të produkteve të tjera të bulm

Sëmundja e mëlçisë yndyrore është një gjendje e karakterizuar nga një grumbullim i yndyrës në mëlçi.

Bimët mjekësore me aftësi shëruese janë përdorur në metodat tradicionale dhe jo tradicionale mjekësore që 5000 vjet më parë.

Në mjekësi, veshkat njihen të kenë çelësat e pushtetit në organizëm, sepse në këto organe ruhet dhe shpërndahet energjia e dobishme për t

Në verë, insektet e ndryshe, dhe kryesisht grerëzat apo bletët, mund të bëhen të bezdisshme dhe të rrezikshme për fëmijët tuaj.

Kremi mbrojtës nga rrezet e diellit në verë është shumë i rëndësishëm si për fytyrën ashtu edhe për trupin.

Mos pini ujë në këmbë, kjo është këshilla që na e japin të gjithë.

Instituti i Shëndetit Publik jep mesazhin e rëndësishëm për të gjitha nënat, që ushqejnë foshnjat e tyre me gji, dhe që mund të rrezikojn

Ditët kur ndiheni të lodhur, të stresuar e të pa dyshim që nuk janë të këndshme për mendjen, por jo vetëm. Lëkura e për më tepër fytyra ë