Shpëtoni nga akumulimi i toksinave që ka trupi nga ndotja, ushqimi dhe kimikatet me këtë pije

08/07/2019 - 10:48

Trupi ynë akumulon toksina pasi ne jemi vazhdimisht duke u ekspozuar në ditët e sotme drejt tyre nëpërmjet ushqimit, kimikateve, ndotjes dhe gjithashtu stresi, mund të çojë në probleme të ndryshme shëndetësore. Prandaj, ne mund të përmirësojmë ndjeshëm funksionin e gjithë trupit dhe të parandalojmë probleme të tilla shëndetësore nëse detoksifikojmë zorrën e trashë dhe pastrojmë zorrët.

Mbeturinat e tepërta dhe ndërtimi toksik në zorrën e trashë mund të shkaktojnë simptoma të shumta të pakëndshme, kështu që kur pastrohet, ndihet më lehtë, tretja përmirësohet dhe oreksi zvogëlohet.

Lëngjet e papërpunuara dhe perimet janë të pasura me elementë që pastrojnë zorrën e trashë, si fibra, phytochemicals (kimikatet e dobishme të bimëve), dhe sheqernat natyrore që veprojnë si laxatives, si sorbitol dhe fruktoza.

Njerëzit që kryejnë pastrimin e zorrës së trashë pohojnë se ato ofrojnë përfitime të mëposhtme:

funksion i përmirësuar i mëlçisë

nxit sistemin imunitar

rritjen e energjisë

detoxifikim

ul rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

humor të përmirësuar

humbje peshe

Pija e mëposhtme e spastrimit të zorrës së trashë do t’ju ndihmojë të eliminoni çdo toksinë dhe të humbni kilet shtesë:

Përbërësit:

½ kastravec

Një fetë ananasi

1 portokall

Një mollë (e gjelbër ose e kuqe)

½ fletë Aloe Vera

Udhëzime:

Shpërlani kastravecin dhe përsërite të njëjtën gjë me mollën. Pastaj, ndani fletën e Aloe Verës në dy dhe merrini xhelin.

Miksoni të gjithë përbërësit në blender, shtoni një gotë ujë dhe lëng portokalli, dhe pini këtë pije dy herë në ditë, në mëngjes, me stomak bosh dhe pasdite.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e thata janë të pasura më shumë vlera ushqyese.

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Ilaçi "Ibuprofen" në fillimin e pandemisë shkaktoi polemika sepse sugjerohej se rëndonte infeksionin e koronavirusit te të sëmurët.

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë pre

A e dinit që kërkesat e organizmit për vlera ushqimore ndryshojnë gjatë verës?

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë.

Shumë njerëz nuk e trajtojnë shëndetin e tyre me seriozitetin që meriton.

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.