Shtatë ushqimet që përkeqësojnë aknet

12/09/2019 - 14:00

Aknet janë një problem kompleks. Nëse trajtimet me kremëra nuk ju kanë sjellë përmirësime, është koha të ndryshoni mënyrën e të ushqyerit.

Ja cilat janë 7 ushqimet që përkeqësojnë aknet:

Produktet e qumështit 

Fajin e kanë hormonet te produktet e qumështit.

Sheqeri

Kjo nuk do të thotë që duhet të hiqni dorë nga ëmbëlsirat. Hani fruta dhe nëse doni patjetër diçka të ëmbël, zgjidhni mjaltin.

Kafeja

Në kokrrat e kafesë gjendet një acid organik, i cili rrit nivelet e kortizolit. Kortizoli njihet si hormoni i stresit dhe mund të veprojë si androgjen, duke stimuluar gjendrat dhjamore dhe inflamacionin.

Buka

Nëse jeni të prirur të keni akne, buka, bagetat, kruasantët e përkeqësojnë situatën. Gruri shkakton inflamacion dhe për të larguar problemin e akneve, duhet të largoni inflamacionin nga trupi.

Vaji i kokosit

Vaji i kokosit bllokon poret rreth gojës dhe krijon një lloj inflamacioni përreth faqeve dhe vijës së nofullës.

Kikirikët

Kikirikët përmbajnë një androgjen, i cili përkeqëson aknet duke rritur prodhimin e infeksionit. Kikirikët e bëjnë përgjithësisht lëkurën më të yndyrshme.

Soja 

Nëse keni akne përreth gojës dhe përgjatë nofullave, shkaktar mund të jenë estrogjenët të gjendur te soja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën 80 përqind e njerëzve e kanë provuar njëherë në jetë dhimbjen e mesit me të gjithë intensitetin e saj.

COVID-19 ka hyrë në muajin e katërt të shfaqjes së tij si një sëmundje ngjitëse nga njeriu tek njeriu.

Keni ngrënë mëngjes sot? Nëse jo, atëherë duhet të dini diçka serioze..

Ushqimet që plotësojnë nevojat e njeriut janë të larmishme dhe të ndryshme.

Ulçera shfaqet në shtresën e brendshme të stomakut. Ajo ndodh kur acidi i stomakut irriton shtresën e lartpërmendur.

Një ndër problemet apo vështirësitë që njerëzit po haset në këtë periudhë izolimi për shkak të pandemisë është shtimi i peshës dhe munges

Të hash një mëngjes të bollshëm është mënyra më e sigurt për të djegur më shumë kalori gjatë ditës.

Pse duhet të hani avokado çdo ditë?

Avokadot konsiderohen si një nga produktet natyrale më mirëbërëse për organizmin njerëzor.

Virusi SARS-COV 2 apo koronavirusi është shkaktari i pandemisë aktuale që ka përfshirë mbarë globin.

Nutricionistja Diola Dosti ka theksuar rëndësinë e trajtimit të COVID-19 edhe me vitaminë C.