Shtatë ushqimet që përkeqësojnë aknet

12/09/2019 - 14:00

Aknet janë një problem kompleks. Nëse trajtimet me kremëra nuk ju kanë sjellë përmirësime, është koha të ndryshoni mënyrën e të ushqyerit.

Ja cilat janë 7 ushqimet që përkeqësojnë aknet:

Produktet e qumështit 

Fajin e kanë hormonet te produktet e qumështit.

Sheqeri

Kjo nuk do të thotë që duhet të hiqni dorë nga ëmbëlsirat. Hani fruta dhe nëse doni patjetër diçka të ëmbël, zgjidhni mjaltin.

Kafeja

Në kokrrat e kafesë gjendet një acid organik, i cili rrit nivelet e kortizolit. Kortizoli njihet si hormoni i stresit dhe mund të veprojë si androgjen, duke stimuluar gjendrat dhjamore dhe inflamacionin.

Buka

Nëse jeni të prirur të keni akne, buka, bagetat, kruasantët e përkeqësojnë situatën. Gruri shkakton inflamacion dhe për të larguar problemin e akneve, duhet të largoni inflamacionin nga trupi.

Vaji i kokosit

Vaji i kokosit bllokon poret rreth gojës dhe krijon një lloj inflamacioni përreth faqeve dhe vijës së nofullës.

Kikirikët

Kikirikët përmbajnë një androgjen, i cili përkeqëson aknet duke rritur prodhimin e infeksionit. Kikirikët e bëjnë përgjithësisht lëkurën më të yndyrshme.

Soja 

Nëse keni akne përreth gojës dhe përgjatë nofullave, shkaktar mund të jenë estrogjenët të gjendur te soja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Të bërit dush është një rutinë e përditshme për shumicën prej nesh, por nëse ndonjëherë e neglizhoni duhet ta mendoni dy herë. Sipas medi

Vendosja e maskës në fytyrë është një nga masat më të domosdoshme që mund të pengojnë përhapjen e pandemisë.

Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t'u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa

Hulumtimi nga Universiteti i Alabama Birmingham ka gjetur që nëse hani darkën tuaj në kohën e drekës mund t’ju ndihmojë të humbni peshë,

Prodhimi vendas me pjepër ka dalë në treg. Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave më tepër mirëbërëse për organizmin

Bimët që na dhuron nëna natyrë janë dhuratat më të mira për shëndetin e njeriun.

Një sasi e madhe djerse gjatë ditës mund të prodhohet vetëm nga këmbët tona, pasi ato kanë rreth 250,000 gjëndra djerse!

Freskia dhe hidratimi janë tepër të rëndësishme në ditët e nxehta të verës.