Si ta shmangni kancerin në mushkëri

14/01/2015 - 20:39

  • Doni që të mos vuani nga kanceri në mushkëri? Atëherë duhet të jetoni në mal. Ekspertët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbuluar se njerëzit që jetojnë në lartësi të mëdha kanë më pak shans që të preken nga kjo sëmundje.

14 janar 2015 -  Studimi ka provuar se sa më lart të ngjitesh, mundësia për t’u prekur nga ky kancer, thuajse zhduket komplet.

Kjo i ka bindur mjekët se oksigjeni i ndotur është arsyeja kryesore pse vjen kjo sëmundje.

Studiuesit thonë se nëse amerikanët do jetonin mbi 3 mijë metra mbi nivelin e detit, me shumë gjasë nuk do kishte një sëmundje të tillë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën ak

Kafeja gjatë shtatzënisë duhet evituar plotësisht. Ky është rezultati i një studimi të publikuar sot i bazuar mbi statistika.

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.