Si të digjni dy herë më shumë kalori në ditë

07/04/2020 - 15:37

Të hash një mëngjes të bollshëm është mënyra më e sigurt për të djegur më shumë kalori gjatë ditës.

Studiuesit e Universitetit Lübeck në Gjermani analizuan 16 meshkuj që konsumuan një mëngjes të bollshëm dhe një darkë të lehtë, dhe 16 të tjerë që konsumuan mëngjes të lehtë dhe darkë të bollshme.

Studiuesit zbuluan se personat që konsumuan vaktin e parë, digjnin dy herë më shumë kalori gjatë ditës sesa ata që konsumuan vaktin e dytë.

“Ne rekomandojmë që të gjithë personat që duan të kenë trup të shëndetshëm, të konsumojnë vaktin e parë”, u shpreh studiuesi Juliane Richter. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.

Edhe një pjesë shumë e madhe pacientësh me një formë të lehtë të COVID-19 zhvillojnë antitrupa, të cilët më pas mund t’i imunizojnë për d

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre.

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.

Maji është muaji i ndërgjegjësimit ndaj Melanomës, kancerit të lëkurës i cili karakterizohet nga vdekshmëria e lartë dhe agresiviteti.

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë dy prej dhuratave më bujare të natyrës. Përdorimi i tyre në të mirë të organizmit është i pakufi.