Si të eliminoni celulitin dhe venat me variçe, vetëm me ujë

12/08/2019 - 11:31

Sado e çuditshme të duket, një nga terapitë më të thjeshta, më të lira, më të shëndetshme dhe më të dobishme është ajo me bazë ujin: hidroterapia konsiston në përdorimin e ujit, në temperatura të ndryshme, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të marrë përfitime shëndetësore.

Në këtë artikull ne rendisim disa teknika shumë të thjeshta për të përmirësuar qarkullimin dhe për të marrë përfitime kundër problemeve të ndryshme shëndetësore, nga dhimbja e kokës deri te celuliti dhe venat me variçe.

Dhimbje koke dhe inflamacion

Zhytja e këmbëve në ujë të nxehtë është një nga mjetet më të mira relaksuese, në gjendje të lehtësojë dhimbjen e kokës dhe migrenës dhe të zvogëlojë ënjtjen e këmbëve. Shtimi i sodës së bukës ose kripës së trashë mund të rrisë përfitimet.

Venat varikoze dhe celuliti

Thjesht hidhni ujë të ftohtë në këmbët tuaja, duke i masazhuar nga poshtë lart për disa minuta për të stimuluar qarkullimin, për të parandaluar akumulimin e lëngjeve në gjak dhe për të trajtuar venat me variçe dhe celulitin.

Qetësimi i rrahjeve të zemrës

Thjesht lani sytë me ujë të ftohtë për të qetësuar rrahjet e zemrës. Gjithashtu edhe një enë me ujë të ftohtë në zonën e zemrës mund të ndihmojë. /Revista Psikologjia

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pamje tronditëse tregojnë mushkëritë e nxira katran të një duhanpirësi, i cili u lidh me zakonin vrastar për 30 vjet.

Kur vjen koha për t’u zgjuar, njeriut i duket sikur edhe pesë minuta shtesë në shtrat kanë rëndësi.

Gjatë ditëve të ftohta, thuajse të gjithë përballemi me dhimbje të fytit.

Thuhet se sytë janë dritarja e shpirtit.

Kur mendon për ushqimet që duhen ngrënë me stomak bosh, hudhra është e fundit që të vjen ndër mend.

Nëse do të kishte një listë të problemeve më të urryera estetike, rrudhat pa dyshim që dotë  ishin në krye.

Ankthi është një gërshetim i ndërlikuar emocionesh negative që përfshijnë frikën e tepruar, shqetësimin apo panik të lehtë.

Mjalti - Mjalti natyral është plot me antioksidues, enzima dhe minerale, duke përfshirë zinkun, hekurin, kaliumin, kalci

Ndryshimet e papritura të motit janë të përshtatshme për zhvillimin e viruseve dhe ftohjeve, kështu që është e rëndësishme që ne të forco

Studime të institucioneve prestigjioze në Azi, Europë dhe Amerikën e veriut, të përmbledhura në raportin e Organizatës Botërore e Shëndet