Si të heqim erën e kafesë në gojë

09/09/2020 - 08:11

Shumë nga ne kanë dëshirë që të fillojnë ditën me një kafe.

Për shumicën nga ne fillimi i ditës me një kafe është shumë e rëndësishme, e disa të tjerë nuk mund t'i nuhasin as erën.

Era e kafes në gojë është një problem për shumicën e njerëzve. Por, kemi disa zgjidhje të cilat tregojnë se si të largojmë erën e kafes në gojë.

Përdorni çamçakëz

Nëse përtypni një çamçakëz mund të largojë erën e kafesë në gojë pasi të keni konsumuar një kafe në mëngjes. Shija e çamçakëzit i jep gojës një aromë më të mirë dhe freskuese.

Pini ujë

Gjithmonë pini shumë ujë përpara dhe pasi të pini kafe, kjo ju ndihmon që të largoni erën e kafesë në gojë. Uji që gëlltitni ju ndihmon që të largoni bakteret që shkaktohen në gojën tuaj.

Pini kos

Kosi gjithashtu ka një “fuqi” për të larguar erën, kështu ju ndihmon që të eliminoni erën e shkaktuar nga bakteret në gojën tuaj dhe i zëvendëson me baktere të mira.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një prej trendeve për rënien nga pesha që po qarkullon prej vitesh është ajo e pastrimit me themel të zorrës së trashë dhe organizmit në

Vitamina B12 ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qel

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin.Kafeja është një nga pijet më popullor

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Shumica prej nesh i drejtohen çamçakëzit për të shpëtuar nga aroma e keqe, ose për të shmangur urinë.

Nuk ka gjë më të sikletshme se sa të takosh a të bisedosh me dikë ndërsa duke folur kupton se fryma lëshon një aromë të keqe.

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.