Si të zëvendësoni ilaçet e zemrës me alternativa natyrale – Ushqimet që duhet të përdorni

18/02/2020 - 08:51

Ilaçet e zemrës siç është kardiopirina ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Ky ilaç jepet vetëm nga mjeku, si për personat që kanë një gjendje të avancuar të sëmundjeve të zemrës dhe për personat që janë në fazat e para të tyre.

Në rastet e personave në një faze të avancuar të sëmundjes AgroWeb.org këshillon të vazhdohet patjetër mjekimi i paracaktuar nga mjeku.

Mënyrat alternative të zevendësimit të kardiopirinës dhe ilaçeve për të mbrojtur zemrën nga sëmundjet kardiovaskulare ndodhen në kuzhinën tuaj.

Një ndër metodat më të mira për të parandaluar këto simptoma janë të gjitha ushqimet që përmbajnë flavonoide dhe antioksidantë si më poshtë:

Spinaqi

Spinaqi përmban më shumicë vitaminë K që ndihmon në shtimin e trombocideve.

Kungulli

Kungulli bashkë më farat është një kurë e mirë për të mbajtur aminoacidet nën kontrroll nëse konsumohet çdo ditë.

Alternativa të tjera, sipas të dhënave të AgroWeb.org mund të jëtë një dietë e pasur si më poshtë:

Qepët

Një studim i publikuar në European Journal of Nutrition shpjegon se qepa është një nga miket më të mëdha të zemrës.

Ekspertët këshillojnë konsumimin e rreth 80 gramë qepë (një qepë mesatare) në javë për të ulur me 20% rreziqet e sëmundjee të zemrës

Hudhra

Hudhra është një nga perimet me veti pastruese, ndihmon në pastrimin e arterieve dhe rregullon qarkullimin e gjakut. Ajo ul rrezikun për infarkt.

Bishtajoret

Bishtajoret janë të pasura me magnez, hekur, vitamin B dhe proteina. Një pjatë me bishtajore përmban 8 gramë proteina.

Ato ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit.

Rrushi ul ndjeshëm mundësinë e trombozës

Fruti i rrushit ndihmon në uljen e rrezikut të formimit të trombozës që mund të shkaktojë atak në zemër.

Rrushi pakëson gjasat e mpiksjes së gjakut në arterie. Ai forcon oksidin nitrik që i mban arteriet të shëndetshme e të forta.

Nëse rrushi nuk është në sezon, lëngu i rrushit është alternativë e mirë.

Ky lëng përmban flavonoidë që parandalojnë oksidimin e kolesterolit të keq në trup, që shkakton një barrë të rëndë në arterie dhe shkakton arterosklerozë.

AgroWeb.org thekson se personat që janë në një stad të avancuar të sëmundjeve të zemrës duhet në çdo rast të ndjekin këshillat e mjekut./AgroWeb.org

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pse duhet të hani avokado çdo ditë?

Avokadot konsiderohen si një nga produktet natyrale më mirëbërëse për organizmin njerëzor.

Virusi SARS-COV 2 apo koronavirusi është shkaktari i pandemisë aktuale që ka përfshirë mbarë globin.

Nutricionistja Diola Dosti ka theksuar rëndësinë e trajtimit të COVID-19 edhe me vitaminë C.

Gjithnjë e më shumë njerëz mbajnë prej ditësh maska. Në shumë vende madje mbajtja e maskave është e detyrueshme.

U bënë muaj që lexojmë dhe studiojmë mbi koronavirusin, por shumë pyetje mbeten pa përgjigje.

Ushqimet e përpunuara mund të jenë të përballueshme dhe të volitshme për shumë njerëz.

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit ditën e djeshme janë shprehur se ende rekomandojnë që njerëzit të mos mbajnë maska për fytyr

Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues s

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë.