Simptomat që mund të sinjalizojnë se keni mungesë të vitaminës B12

28/09/2020 - 17:33

Vitamina B12 ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qelizat.

Kjo vitaminë ndihmon gjithashtu në parandalimin e një lloji anemie (më të ulët se normalja e qelizave të kuqe të gjakut) e quajtur anemi megaloblastike që i bën njerëzit të lodhur.

Në fakt, lodhja dhe anemia mund të sinjalizojnë një mungesë të lehtë të vitaminës B12, sipas një artikulli të botuar në British Medical Journal, shkruan Express.co.uk.

Ndërsa mungesa bëhet më e rëndë, defektet neurologjike bëhen më të dukshme, vëren studimi.

Dëmtimi neurologjik përfshin shqetësime motorike, humbje shqisore, ekuilibër dhe reflekse anormale, dëmtime njohëse dhe humbje të kujtesës.

“Rastet ekstreme mund të paraqiten me mpirje ose psikozë”, paralajmëron artikulli.

Simptoma të tjera të përgjithshme përfshijnë:

Frymëmarrje e dobët

Ndjeheni sikur do t’ju bie të fikët

Dhimbje koke

Lëkurë të zbehtë

Rrahje zemre të dukshme

Dëgjimi i tingujve që vijnë nga brenda trupit, në vend se nga një burim i jashtëm (zhurmat nga veshët)

Humbja e oreksit dhe humbja e peshës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studimet e fundit kanë paralajmëruar se ushqyerja vonë në darkë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Kolla është një nga simptomat e përbashkëta dhe më të padëshiruara të gripit dhe të ftohurës.

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin.

Njerëzit me grupin e gjakut A janë më të rrezikuarit nga infeksioni i koronavirusit, të ndjekur nga ata të grupit AB, të cilët sëmuren më

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org sugjerojnë se gjumi i mjaftueshëm e cilësor është një nga faktorët më të rëndësishëm për mirëq

Çaji shqiptar i malit përftohet nga gjethet e bimës së varietetit Sideritis Raeseri.

Cilat ushqime të vijnë ndër mend kur mendon për mëngjesin?

Një herë e një kohë, një nga këshillat e përsëritura të gjysheve të zonave të veriut të Shqipërisë ishte që fëmijët duhet të hanin koret

Rigoni njihet si “Mrekullia e Malit” dhe është një bimë mjekësore shumë e rëndësishme për shëndetin e organizmit.