Studim: Paracetamoli rrit rrezikun për atak dhe hemoragji cerebrale

09/03/2015 - 13:22

9 mars 2015 - Studiuesit britanikë të “Leeds Institute of Rheumatic dhe Musculoskeleatal Medine”, të kryesuar nga Dr. Philip Conaghan, deklaruan se një ilaç, si paracetamoli i cili mund të merret çdo ditë, rrit rrezikun e një sulmi në zemër ose goditjes në tru. Mjekët gjithnjë kanë menduar se paracetamoli ka qenë më i sigurt duke bërë një krahasim me aspirinën, e cila shfaq pothuajse gjithnjë probleme me çregullimin e gjakut.

Sot, ky studim tregon se konsumimi i paracetamolit, rrit me 63 % shanset për një vdekje të papritur. Megjithatë në lidhje me këtë çështje, ekspertët kanë analizuar deri më tani 666.000 persona, për të vënë re se cili është ekfekti i këtij ilaçi. Dyshimi nga ana e tyre është ende i paqartë nëse vdekja e “papritur” ishte shkaktuar nga përdorimi i paracetamolit apo nga fakti se çdokush që e përdor këtë ilaç mund të vuajë nga sëmundje të cilat kërcënojnë seriozisht shëndetin.

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studimet e kryera mbi autopsitë e pacientëve që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit kanë zbuluar se sëmundja shkakton mpiksje gj

Efektet e sëmundjes së ndotjes së ajrit janë të njohura gjerësisht dhe konsiderohen si një shkaktar kryesor edhe për mjaft probleme në sh

Pyetja më e zakonshme që kanë prindërit e rinj për fëmijët e tyre, është sesa qumësht duhet të pinë.

Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët.

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Mjaft konsumatorë preferojnë t’i nxjerrin farat e rrushit, madje të tjerë nuk konsumojnë as lëkurën e këtyre kokrrave.

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, në dukje të rëndom

Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet, kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën.

Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papritur.

Shalqiri dhe pjepri janë dy nga frutat e verës që të gjithë i preferojnë, të shijshëm e me vlera ushqyese.