Studimi/ Fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit

18/09/2020 - 07:37

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit. Kjo prekje mund të shkojë nga 10 deri 100 herë më shumë te foshnjat.

Shkalla në të cilën fëmijët përhapin koronavirusin është diskutuar shumë, veçanërisht në kohën kur hapen shkollat. Disa studime, për shembull nga Gjermania, tregojnë se fëmijët dhe adoleshentët përhapin virusin më pak fuqishëm se të rriturit.

Shkencëtarët e udhëhequr nga Taylor Heald-Sargent nga Spitali i Fëmijëve Ann & Robert H. Lurie tani kanë hetuar se si sillet virusi te fëmijët e vegjël.

Për studimin, 46 fëmijë nën moshën 5 vjeç, 51 fëmijë midis moshës 5 dhe 17 vjeç dhe 48 të rritur midis moshës 18 dhe 65 vjeç u testuan duke përdorur një shtupë hundore.

Ata zbuluan se fëmijët e vegjël në grupin e parë ndonjëherë mbartin 10 deri 100 herë më shumë viruse sesa grupet e tjera dhe të paktën po aq viruse sa të rriturit.

Kjo nuk do të thotë se ata përhapin virusin më shumë, thanë studiuesit. Sidoqoftë, ata mund të jenë potencialisht drejtues të pandemisë dhe kjo duhet të merret në mend, thuhet në një deklaratë.

“Zakonet e sjelljes së fëmijëve të vegjël dhe hapësirat e kufizuara në shkolla dhe qendrat e kujdesit ditor japin shkas për shqetësimin se COVID-19 mund të rritet atje nëse masat qetësohen përsëri”, përfundojnë autorët nga rezultati i studimit të tyre, i cili u botua në JAMA Pediatrics.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, më shumë se 23 milionë njerëz në të gjithë botën sëmuren çdo vit vetëm duke konsumuar ushqim

Karbohidratet janë pjesë ushqyese të rëndësishme për mbarëvajtjen e funksioneve në organizëm.

Yndyrnat janë të nevojshme për mbarëvajtjen e funksioneve në organizëm, por jo të gjitha syresh janë të shëndetshme, veçanërisht për burr

Vetitë e mrekullueshme të aloe verës në trup janë të mrekullueshme dhe të gjithanëshme.

Idea se njerëzit më inteligjentë janë disi më të rrezikuar nga çrregullimet mendore është pasqyruar gjerësisht në filma e romane, por tas

Studimet e fundit kanë paralajmëruar se ushqyerja vonë në darkë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Kolla është një nga simptomat e përbashkëta dhe më të padëshiruara të gripit dhe të ftohurës.

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin.

Njerëzit me grupin e gjakut A janë më të rrezikuarit nga infeksioni i koronavirusit, të ndjekur nga ata të grupit AB, të cilët sëmuren më