Studimi: Helmi i bletëve vret qelizat agresive të kancerit të gjirit

04/09/2020 - 07:34

Studiuesit njoftojnë së fundmi se helmi i thumbit të bletëve vret me shpejtësi qelizat e dy tipeve të kancerit të gjirit.

Shkencëtarët në Australia kanë përdorur në testime helmin nga më shumë se 300 bletë, si prodhuese e jo prodhuese mjalti, në dy tipe kanceri të vështirë për t’u trajtuar.

Ata zbuluan se ekstraktet e helmit të bletëve ishin shumë të fuqishme dhe i vrisnin qelizat kancerogjene në më pak se një orë.

Helmi dhe përbërësi i tij kryesor melittin, shkatërronin qelizat aktive kancerogjene HER2 dhe ‘fiknin’ ose ndalonin qelizat e rritjes së kancerit, duke pasur në të njëjtën kohë efekt minimal në qelizat e tjera.

Megjithse të inkurajuar nga zbulimet, ekspertët thanë se ishin ende herët në testimet e tyre.

Prof. Alex Swarbrick, i institutit mjekesor Garvan në Sydney, tha për BBC: “Shumë përbërës të helmit të bletëve mund të vrasin kancerin e gjirit te kaviet por ka ende punë për ta kthyer këtë një diçka që mund të përdoret në mënyrë klinike”.

Helmi i bletës ishte zbuluar më parë të kishte efekt në tipe të tjera kanceri si meloma. Por megjithë disa dekada studimi, cilësitë e plota anti-kancer të tij mbeten të paditura, thuhet në studim.

Studiuesi australian Prof Peter Klinken i quante zbulimet shumë emocionuese. Ai shtoi: “Ky është një tjetër shembull i fuqishëm sesi përbërësit e natyrës mund të përdoren në trajtimin e sëmundjeve njerëzore”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Idea se njerëzit më inteligjentë janë disi më të rrezikuar nga çrregullimet mendore është pasqyruar gjerësisht në filma e romane, por tas

Studimet e fundit kanë paralajmëruar se ushqyerja vonë në darkë rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Kolla është një nga simptomat e përbashkëta dhe më të padëshiruara të gripit dhe të ftohurës.

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin.

Njerëzit me grupin e gjakut A janë më të rrezikuarit nga infeksioni i koronavirusit, të ndjekur nga ata të grupit AB, të cilët sëmuren më

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org sugjerojnë se gjumi i mjaftueshëm e cilësor është një nga faktorët më të rëndësishëm për mirëq

Çaji shqiptar i malit përftohet nga gjethet e bimës së varietetit Sideritis Raeseri.

Cilat ushqime të vijnë ndër mend kur mendon për mëngjesin?

Një herë e një kohë, një nga këshillat e përsëritura të gjysheve të zonave të veriut të Shqipërisë ishte që fëmijët duhet të hanin koret