Të flesh edhe pasi zilja e zgjimit ka rënë, është shenjë inteligjence

21/01/2019 - 07:42

Zilja e zgjimit bie, një krah ngrihet dhe gishti mbi butonin e saj për ta fikur, të kthehesh nga ana tjetër, është diçka që ndodh për shumë vetë dhe përgjithësisht ndiqet nga shumë telashe prej vonesës.

E megjithatë, një studim i ri mund të jetë në anën e gjumashëve.

Duket në fakt se të vazhdosh të flesh, është shenjë e inteligjencës, kreativitetit dhe çon në shtim të lumturisë.

“The Independent” sjell një studim, të kryer nga kërkueset Satoshi Kanazawa dhe Kaja Perina. Të dyja studiueset mbështesin idenë se organizmi ynë ka tendencë të ndjekë ende ritmet e paraardhësve tanë, të cilët shkonin të flinin (dhe rrjedhimisht zgjoheshin) relativisht shpejt.

Ritmet e ditëve të sotme imponojnë orare totalisht të ndryshme, ndaj të zgjohesh në një orë të caktuar, do ishte të impostohej trupi në një orar me të cilin nuk jemi ambjentuar.

Përkundrazi, të ndjekësh ritmet natyrale, do ndihmonte në zhvillimin e potencialeve dhe është për këtë arsye që, në përgjithësi, mendjet më kreative janë ato mendje që kanë vështirësi për t’u zgjuar.

Një tjetër studim, kësaj radhe nga universiteti i Southhampton, ka kryer një hetim mbi zakonet e gjumit të 1229 burrave dhe grave.

Mesa duket “bufët” (ata që nuk shkojnë të flenë para orës 23.00 dhe nuk zgjohen para orës 8.00), për shkak të rrethanave social-ekonomike në të cilat jetojmë , pikërisht për shkak të karakteristikës së tyre të krijimtarisë, gjejmë se kanë një stil jete dhe rrogë më të mirë se ata që shkojnë të flenë më herët. Në thelb, janë më të lumtur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rukola është një fabrikë me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Të mirat e ushqyerjes së shëndetshme që në orët e para të ditës janë të larmishme.

Presioni i punës mund të shkaktojë ritëm të shpejtë dhe të parregullt të zemrës të quajtur fibrim atrial.

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme në  organizmin e një individi.

Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me rritjen e fëmij

I pasur me përbërës ushqyes, avokado, i karakterizuar nga forma e dardhës, ka brenda tij një bërthamë të madhe të ëmbël e të butë që ndry

E keni pyetur ndonjëherë veten përse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.

Një burrë ka përdorur një strategji mjaft efikase kur luajti lotari me numrat e tij fitues pasi mori një çmim prej 10 mijë dollarë për he

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor.

Pas reklamës së re të pastës së dhëmbëve "Colgate" ku konsiderohet si produkti më i mirë për pastrimin e dhëmbëve, ka patur disa hulumtim