Të mirat e lëngut të domates për lëkurën tuaj

30/08/2019 - 17:13

Ndoshta nuk e keni menduar, por lëngu i domates ka shumë efekshmëri dhe dobi, sidomos për lëkurën tuaj. Për të përfituar lëngun e domates duhet fillimisht të merrni domatet, t'i hiqni lëkurën dhe më pas t'i grini imët.

Lëngun kullojeni në një sitë të vogël dhe më pas aplikojeni mbi lëkurë dhe e lini për 15-20 minuta. Pas këtij momenti, shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Ja disa nga përfitimet që ky lëng sjell:

-Redukton njollat e zeza në lëkurë

-Tërheq lëkurën dhe redukton rrudhat e moshës

-Zbeh poret e mëdha

-I jep shkëlqim lëkurës

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur vjen puna tek antioksidantët, domatet janë ndër ushqimet më të pasura dhe më me vlerë për mirëqenien e njeriut.

Babai i Meghan Markle ka zgjedhur të publikojë disa momente nga fëmijëria e vajzës së tij.

Kur përmendet fjala spinaq, përpara syve na vjen një tufë gjethesh jeshile shumë të shëndetshme për organizmin.

Një nga pamjet më të shpeshta që shohim kur shpërthen një epidemi virusesh është ajo e njerëzve që mbajnë maska kirurgjikale.

Veza është padyshim përbërësi kryesor i një mëngjes të shëndetshëm.

Gjembgomari është një bimë që gjendet shpesh në gjendje të egër në të gjithë territoret shqiptare dhe eksportohet fuqishëm drejt tregjeve

Sipas një studimi shkencor të botuar në Journal of Nutrition, konsumi i përditshëm i bajameve ndihmon në rënien në peshë, veçanërisht në

Gështenjat janë një frut unik i specieve Castanea të pemëve të qumeshtit.

Një teknikë të re kirurgjikale që e bën më të lehtë transplantimin e organeve.

Dhimbja e fytit përveçse e dhimbshme mund të jetë dhe shumë bezdisëse.