Të mirat e lëngut të domates për lëkurën tuaj

30/08/2019 - 17:13

Ndoshta nuk e keni menduar, por lëngu i domates ka shumë efekshmëri dhe dobi, sidomos për lëkurën tuaj. Për të përfituar lëngun e domates duhet fillimisht të merrni domatet, t'i hiqni lëkurën dhe më pas t'i grini imët.

Lëngun kullojeni në një sitë të vogël dhe më pas aplikojeni mbi lëkurë dhe e lini për 15-20 minuta. Pas këtij momenti, shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Ja disa nga përfitimet që ky lëng sjell:

-Redukton njollat e zeza në lëkurë

-Tërheq lëkurën dhe redukton rrudhat e moshës

-Zbeh poret e mëdha

-I jep shkëlqim lëkurës

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ushqyerja e shëndetshme është një nga mënyrat më efikase për uljen e tensionit të lartë të gjakut.

I konsideruar si një super-frut për shkak të vetive të shkëlqyera ushqyese dhe terapeutike, papaja është një frut që mund të ofrojë dhjet

Jeni mbipeshë dhe nuk dini se si të humbisni kilogramët e tepërt?

Ashtu si fruti edhe gjethet e hurmave mbartin një “pushtet” të fuqishëm plot vlera kurative.

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm sepse trupi mund të furnizohet me ushqyesit më të nevojshëm për një energji të vazhdueshm

Sipas një studimi të zhvilluar në Japoni, është zbuluar se ngrënia e kërpudhës mund të ketë zvogëluar rrezikun nga kanceri i prostatës.

Shkaku i krijimit të varësisë nga kokaina është një gen.

Siç e dimë me fillimin e shtatorit fillojnë edhe punët tona profesionale për të rriturit dhe shkollat për fëmijët por këto shoqërohen me

Kanceri po tejkalon sëmundjet kardiovaskulare dhe po kthehet në shkakun kryesor të vdekjes.