Testi që zbulon kancerin dhe 400 sëmundje të tjera në 7 minuta

07/07/2019 - 12:00

Kanceri dhe shumë sëmundje të tjera mund të zbulohen nga një teknologji revolucionare që pritet të hyjë në përdorim pas dy viteve. Përmes një pajisje që kryhet testi i frymëmarrjes, mund të zbulohet nëse pacienti vuan nga kanceri. Pajisja siguron një diagnozë shumë të saktë dhe rezultalti del pas 7 minutash.

Kanceri i mushkërive do të jetë objektivi i parë i kësaj pajisje, por ekspertët thonë se mund të identifikohen edhe 400 sëmundje të tjera. Kjo teknologji është aktualisht në fazën e testimit laboratorik në Britani të Madhe, dhe nëse studimet shkojnë sipas pritshmërive, do të jetë në funksion pas dy vitesh. Pacientët fryjnë tek kjo pajisje dhe analizimi i frymëmarrjes transmetohet në një kompjuter qëndror të teknologjisë së lartë.

“Është më e ndjeshme se hunda e një qeni”, tha Doktor Glyn Hiatt-Gipson. Gjatë ekzaminimit, pacientët do të marrin frymë përmes kësaj pajisje për 1 minutë, kohë e mjaftueshme për të analizuar nëse janë të prekur nga ndonjë sëmundje. Dhe brenda 7 minutave del diagnoza, kur në kushtet aktuale duhen javë për të marrë analizat e testeve mjekësore. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e thata janë të pasura më shumë vlera ushqyese.

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Ilaçi "Ibuprofen" në fillimin e pandemisë shkaktoi polemika sepse sugjerohej se rëndonte infeksionin e koronavirusit te të sëmurët.

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë pre

A e dinit që kërkesat e organizmit për vlera ushqimore ndryshojnë gjatë verës?

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë.

Shumë njerëz nuk e trajtojnë shëndetin e tyre me seriozitetin që meriton.

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.