Tetë truke për të lehtësuar dhimbjet në trup si me magji

18/06/2019 - 07:42

Imagjinoni një situatë të tillë: Keni një takim shumë të rëndësishëm për pak, por keni një dhimbje koke të tmerrshme. Ose një situatë të tillë: Jeni ulur në karrigen e dentistit dhe stomaku juaj vendos të rebelohet…

Këto gjëra janë të bezdisshme dhe mund të ndikojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë në jetën tuaj, sidomos në rastet kur nuk keni ndonjë qetësues me vete. Megjithatë mos u shqetësoni, ekzistojnë disa truke që do t`ju ndihmojnë ta mbani trupin tuaj nën kontroll.

1. Fryjini gishtit të madh për të qetësuar nervat

Gishti i madh ka një impakt të drejtpërdrejtë në nervin që kontrollon rrahjet e zemrës. Kur i fryni këtij gishti ulen rrahjet e zemrës dhe presioni i gjakut, duke ju ndihmuar që të qetësoheni.

2. Mbani një laps mes dhëmbëve për të përmirësuar humorin

Duke mbajtur një laps mes dhëmbëve ju ndihmon të aktivizoni muskujt e buzëqeshjes duke ju ngritur humorin.

3. Qetësoni dhimbjen e fytit duke kruar veshin

Kur nervat e veshit stimulohen, në fyt krijohet një refleks që mund të shkaktojë spazëm muskujsh, e cila mund të qetësojë dhimbjen/kruarjet e fytit.

4. Ndaloni ndjesinë e të vjellës duke shtrënguar gishtin e madh të dorës së majtë

Nuk është e qartë nëse aty ndodhet ndonjë nerv apo truri shpërqendrohet, por është e vërtetuar që ky truk do t`ju ndihmojë.

5. Ndaloni gjakderdhjen nga hundët duke shtypur mishin e dhëmbëve të sipërm

Besohet se duke ushtruar presion në mishin e dhëmbëve mund të bllokohet arteria që siguron gjak për hundën.

6. Lehtësoni dhimbjen e kokës duke i futur duart në ujë të ftohtë

Temperaturat e ftohta rrisin qarkullimin e gjakut në trup. Fusni duart në ujë të ftohtë duke qenë se ato kanë shumë nerva dhe lidhen direkt me trurin.

7. Lehtësoni dhimbjen e dhëmbit duke vendosur një kub akulli mes gishtit të madh dhe atij tregues

Kjo pjesë e dorës është e mbushur me nerva që i përçojnë sinjalet e dhimbjes në tru dhe gjërat e ftohta i bllokojnë këto sinjale.

8. Hiqeni qafe lemzën duke ngritur krahët dhe duke u shtriqur

Të shtriqesh është shumë efektive për të ndaluar kontraktimet e muskujve të diafragmës./tg

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.

Edhe një pjesë shumë e madhe pacientësh me një formë të lehtë të COVID-19 zhvillojnë antitrupa, të cilët më pas mund t’i imunizojnë për d

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre.

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.

Maji është muaji i ndërgjegjësimit ndaj Melanomës, kancerit të lëkurës i cili karakterizohet nga vdekshmëria e lartë dhe agresiviteti.

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë dy prej dhuratave më bujare të natyrës. Përdorimi i tyre në të mirë të organizmit është i pakufi.

Prova të dëmtimit të placentës, organit që vepron si zorrë, veshkë, mëlçi dhe mushkëri për një fetus gjatë shtatzënisë u gjetën në një st