Tipi i gjakut më rezistues ndaj sëmundjeve tumoriale

06/03/2020 - 18:39

Sëmundjet tumoriale janë kërcënuese për shëndetin dhe jetën e njeriut. Në këtë lajm do të mësoni se cilat janë grupet e gjakut më rezistente ndaj tipeve të ndryshme të sëmundjeve tumoriale.

Sëmundja Tumoriale e Stomakut

Njerëzit me 0 lloj gjaku, pavarësisht nëse faktori Rh është negativ ose pozitiv, ka më pak të ngjarë të zhvillojnë sëmundjen. Për shembull, njerëzit me grupin e gjakut 0 kanë një rrezik dukshëm më të ulët të zhvillimit të kancerit të stomakut, por njerëzit me grupin e gjakut A kanë një shans të rritur për të zhvilluar këtë lloj sëmundjeje.

Ulçera e stomakut

Të kesh një grup gjaku A ose AB do të thotë që ka më pak të ngjarë të zhvillosh një ulçerë në stomak sesa njerëzit me grupin 0 të gjakut. Arsyeja është ende e paqartë, por studiuesit spekulojnë se kjo është për shkak të ndryshimeve në reagimin imunitar ndaj infeksioneve.

Sëmundja e zemrës

Personat me grupin e gjakut zero kanë një rrezik më të ulët për sëmundje koronare të zemrës deri në 23 për qind në krahasim me të gjitha grupet e tjera të gjakut, sipas një studimi të Shkollës së Shëndetit Publik në Harvard, të cilit i referohet AgroWeb. Ata që janë në rrezik më të lartë janë me grupet e gjakut AB dhe B. Përveç para-dispozitave gjenetike, arsyeja e saktë për këtë nuk është e qartë.

Problemet me Pankreasin

Një tjetër fitore për grupin e gjakut zero, pasi njerëzit që e kanë atë janë në rrezik më të ulët të zhvillimit të sëmundjes së pankreasit. Një studim i botuar në Gazetën e Institutit Kombëtar të Kancerit zbuloi se njerëzit me grupin A të gjakut kishin një rrezik 32 për qind më të lartë të zhvillimit të kancerit pankreatik, dhe ata me grupin e gjakut kishin rrezik 51 për qind më të madh, ndërsa ata me grupin e gjakut B kishin deri në 72 për qind më shumë rrezik. Të gjeturat e studimit shprehen se kërkime të mëtejshme janë të nevojshme për të përcaktuar arsyen e saktë pse personat me grupin e gjakut zero janë më të ndjeshëm gjenetikisht./Agroweb

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ushqimet që plotësojnë nevojat e njeriut janë të larmishme dhe të ndryshme.

Ulçera shfaqet në shtresën e brendshme të stomakut. Ajo ndodh kur acidi i stomakut irriton shtresën e lartpërmendur.

Një ndër problemet apo vështirësitë që njerëzit po haset në këtë periudhë izolimi për shkak të pandemisë është shtimi i peshës dhe munges

Të hash një mëngjes të bollshëm është mënyra më e sigurt për të djegur më shumë kalori gjatë ditës.

Pse duhet të hani avokado çdo ditë?

Avokadot konsiderohen si një nga produktet natyrale më mirëbërëse për organizmin njerëzor.

Virusi SARS-COV 2 apo koronavirusi është shkaktari i pandemisë aktuale që ka përfshirë mbarë globin.

Nutricionistja Diola Dosti ka theksuar rëndësinë e trajtimit të COVID-19 edhe me vitaminë C.

Gjithnjë e më shumë njerëz mbajnë prej ditësh maska. Në shumë vende madje mbajtja e maskave është e detyrueshme.

U bënë muaj që lexojmë dhe studiojmë mbi koronavirusin, por shumë pyetje mbeten pa përgjigje.

Ushqimet e përpunuara mund të jenë të përballueshme dhe të volitshme për shumë njerëz.