Tiroidja/ Rreziku nga mungesa e vitaminës B12, ushqimet ku gjendet

13/09/2020 - 16:54

Mirëqenia e trupit dhe organizmit është në pjesën më të madhe në varësi të ushqyesve të cilët konsumojmë. Nivelet e energjisë dhe metabolizmi janë kryesisht treguesit më të fortë të mirëqenies. Për të garantuar këtë të fundit, duhet të tregoni kujdes dhe vëmendje me shëndetin e tiroides dhe vitaminën B12.

Hipotiroidizmi pengon përthithjen e vitaminës B12 dhe shkakton mungesë serioze të kësaj vitamine në trup. Sipas të dhënave, kjo gjë përkeqëson problemet me tiroiden dhe shteron energjitë. Hipotiroidizmi është një sëmundje që ka të bëjë me prodhimin e pakët dhe të pamjaftueshëm të hormoneve nga ana e tiroides.

Simptomat dhe problemet që shkakton mungesa e vitaminës B12

Doza ditore e vitaminës B12 për adoleshentët dhe të rriturit është 2.4 mikrogramë. Megjithatë, kjo sasi luan një rol thelbësor për proceset qelizore dhe metabolizmin. Vitamina B12 është e domosdoshme për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut, sintetizimin e ADN-së, funksionet nervore, sintetizimin e acideve yndyrore dhe transformimin e proteinës.

Vitamina B12 gjendet natyralisht te disa ushqime. Ajo vjen bashkëlidhur me disa proteina, por kur futet në organizëm ndahet prej tyre dhe arrin në zorrë, mëlçi, palcën kurrizore dhe qeliza. Sipas informacioneve mëlçia është organi që ruan 90 përqind të dozës së vitaminës B12. Problemet me këtë vitaminë kanë të bëjnë ose me mungesën e burimeve ushqimore ose paaftësinë e trupit për ta përthithur atë. Simptomat e mungesës së vitaminës B12 përfshijnë : lodhjen, konstipacionin, humbjen e oreksit, mpirjen e duarve dhe këmbëve, probleme me kujtesën, depresion etj.

Kush janë njerëzit më të rrezikuar nga mungesa e vitaminës B12

Njerëzit më të rrezikuar nga mungesa e kësaj vitamine janë: Të moshuarit, për shkak të mungesës së acidit hidroklorik në stomak, Vegjetarianët dhe veganët të cilët konsumojnë më pak ushqime të pasura me vitaminë B12. Njerëzit me probleme me zorrët, stomakun dhe ata që pijnë shumë alkol. Hipotiroidizmi pengon aftësinë e organizmit për të përthithur vitaminën B12. Njerëzit që vuajnë nga hipotiroidizmi duhet të konsumojnë më shumë nga kjo vitaminë. Prania e saj përmirëson humorin, kujtesën dhe gjallërinë fizike.

Burimet ushqimore të vitaminës B12

Burimet më të pasura të vitaminës B12 janë mishi, produktet e detit, vezët, kosi dhe produktet e bulmetit. Përveç këtyre ushqimeve, njerëzit, sidomos të moshuarit, mund të shfrytëzojë edhe suplementët të cilët përthithen mirë. Ndonëse vitamina B12 është thelbësore për shëndetin e tiroides, njerëzit nuk duhet të anashkalojnë jodin dhe selenium.

Ushqimet me Vitaminë B12

• Sardelet

• Salmoni i egër

• Drithërat e plota

• Qumështi

• Kosi

• Djathi i bardhë

• Vezët

Ekspertët rekomandojnë që të shmangni regjime ushqimore të pasura me mish, të cilat vështirësojnë përthithjen e vitaminës./AgroWeb

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Shumica prej nesh i drejtohen çamçakëzit për të shpëtuar nga aroma e keqe, ose për të shmangur urinë.

Nuk ka gjë më të sikletshme se sa të takosh a të bisedosh me dikë ndërsa duke folur kupton se fryma lëshon një aromë të keqe.

Shumica e kushteve që shkaktojnë gjakderdhje pas menopauzës mund të trajtohen me sukses, por është e rëndësishme që të vihen re të gjitha

Trupi vazhdimisht na dërgon “sinjale” në lidhje me shëndetin dhe mirëqenien, të cilat na tregojnë se kur është koha për të ndalur dhe për

Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.