Tre kafe në ditë nxisin sulmet e migrenës

09/08/2019 - 11:01

Nëse vuani nga migrena, mund të ketë ardhur koha ta largoni zakonin e kafesë. Studiuesit kanë zbuluar se konsumimi i tre ose më shumë filxhanave kafe në ditë rrit ndjeshëm rrezikun e një sulmi të migrenës. 

Në studim u analizuan 98 persona që vuajnë nga migrena episodike –  dhimbje koke e dobët deri në 14 ditë në muaj. Ata zbuluan se pirja deri në dy filxhanë kafeje ose pije të tjera me kafeinë nuk përbën asnjë ndryshim në gjasat e sulmeve të migrenës.

Por, kur pinin tre gota, rreziku për të pasur një sulm në të njëjtën ditë rritet me 40 përqind. Nëse do të konsumonin pesë gota, gjasat rriten për 161 përqind.

“Pirja e një ose dy pijeve me kafeinë në ditë nuk duket të jetë e lidhur me zhvillimin e një migrene, por tre ose më shumë gota mund të shoqërohen me shanse më të larta për të zhvilluar një dhimbje koke”. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shurupi i xhenxhefilit mund të përgatitet mjaft lehtë dhe të befason me shijen e mirë.

Çdo njeri ka mesatarisht 80,000 deri në 120,000 fije floku.

Kolla është një instrument i dobishëm për pastrimin e mushkërive nga substancat irrituese dhe sekrecionet e tepërta.

Nëse trupi juaj është larg të qenit perfekt, me siguri që presionin e ardhjes së verës po e ndjeni edhe më shumë.

Dimri ka mbërritur plotësisht, ditët janë bërë më të shkurtra dhe më të zymta.

Pastrimi i organizmit nga toksinat që akumulohen rregullisht, është jo vetëm i rëndësishëm por edhe i domosdoshëm.

Qeskat e syve dhe rrudhat perceptohen gjithmonë si probleme që kanë të bëjnë me moshën.

Lavanda ofron një sërë vlerash të rëndësishme mjekësore falë 150 përbërësve aktivë që luftojnë mikrobet, bakteret dhe radikalet e lira.

Frutat dhe perimet kombinohen rëndom në pjata nga më të ndryshmet me pretendimin se i bëjnë mirë shëndetit.

Tkurrjet muskulare në pulpën e këmbës shkaktojnë shumë dhimbje të forta, veçanërisht kur ato shfaqen gjatë natës.