Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Për t’u dukur gjithmonë e freskët, ndiq këto 6 sekrete bukurie nga gratë japoneze

19/04/2021 - 10:16

Ashtu si ne, jemi të sigurt që edhe ju nuk dëshironi të plakeni ose të paktën jo para kohe. Kush nuk dëshiron të duket e re dhe e freskët edhe kur arrin një moshë të caktuar?

Për të qëndruar gjithmonë e freskët dhe të shmangni rrudhat sa më shumë të jetë e mundur, duhet të tregoni një kujdes të veçantë për lëkurën tuaj.

Kush më mirë se gratë japoneze mund të jenë një shembull për t’u ndjekur? Fytyra e tyre duket gjithmonë e tendosur dhe të japin përshtypjen se nuk plaken kurrë. Prandaj po ju tregojmë 6 sekrete japoneze që do t’ju ndihmojnë të mbani larg rrudhat dhe të dukeni gjithmonë e freskët.

1.Pini çaj jeshil. Ky lloj çaji e mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme UV dhe redukton rrudhat.

2.Masazhojeni fytyrën rregullisht. Masazhi nxit qarkullimin e gjakut dhe si pasojë muskujt nuk do të jenë të tensionuar duke sjellë reduktimin e rrudhave.

3.Përdorni pastrues delikatë. Qëndroni sa më besnike e produkteve natyrale dhe larg kimikateve që dëmtojnë dhe plakin lëkurën tuaj.

4.Shmangni tonikun. Ai e than fytyrën më shumë nga ç’duhet. Mund t’ju ndihmojë nëse vuani nga aknet, por në raste të tjera nuk është i nevojshëm. Fytyra e thatë duket e vjetër.

5.Mos harroni kolagjenin. Ai është shumë i rëndësishëm për ta mbajtur lëkurën të tendosur dhe lëkura ka nevojë për më shumë kolagjen nga sa prodhon.

6.Lëreni lëkurën të marrë frymë, të paktën një herë në javë. 24 orë në javë mos përdorni asnjë produkt në lëkurën tuaj, përveçse një larësi/pastruesi delikat me përbërës natyralë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm, sepse do të reflektojë në të gjithë vazhdimësinë e ditës tuaj.

Simptomat pas vaksinës, sipas komunitetit shkencor, janë një shenjë e mirë, pasi kjo do të thotë se trupi po krijon imunitet.

Me ndryshimin e stinës, lëkura është mjaft e ekspozuar ndaj rrezeve diellore të cilat sa vijnë e bëhen më intensive, ndaj kërkon një kujd

Marrja e sasisë së duhur të kalciumit çdo ditë është thelbësore për ruajtjen e shëndetit të kockave gjatë gjithë jetës.

Një studim i ri shkencor mbi rolin e vitaminës D, ka zbuluar një lidhje mes mungesës së saj, infeksioneve të mishrave të dhëmbëve dhe dia

Toksinat na rrethojnë dhe na kërcënojnë rregullisht çdo ditë.

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen.

Studimi i kryer nga Universiteti i Oksfodit raporton se të rriturit kanë më shumë mundësi të shfaqin efekte të lehta anësore pas përzierj

Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale nuk krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël.

Kockat janë pjesa më rezistente dhe njëkohësisht më delikate e trupit.