Tumoret, vaji i ullirit ekstra i virgjër ndihmon në parandalimin dhe luftimin e tyre

05/11/2019 - 07:35

Vaji i ullirit ekstra i virgjër ka veti aq të rëndësishme dhe të dobishme sa FDA (Administrata e Ushqimit dhe Barnave) e ka përfshirë atë në grupin e ushqimeve të superfuqishme, me veti medicinale. Një studim i ri nga grupi hulumtues i Antonio Moschetta i Universitetit të Barit, i mbështetur nga AIRC, ka treguar sesi vaji i ullirit ekstra i virgjër ndihmon në parandalimin dhe luftimin e tumoreve të zorrëve.

“Është i pasur me acid oleik – shpjegon Moschetta – një substancë që është e aftë për të rregulluar përhapjen e qelizave. Ne simuluam gjenet e ndryshuara dhe inflamacionin e zorrëve në laborator, duke demonstruar se administrimi i një diete të pasuruar me acid oleik është në gjendje të garantojë përfitime shëndetësore”

Falë përdorimit të tij të përditshëm, gati 3.5 milion njerëz që janë diagnostikuar me kancer kanë rritur jetëgjatësinë e tyre me pesë vjet, krahasuar me periudhën e mëparshme. Pavarësisht këtyre rezultateve, shkencëtarët vazhdojnë të bëjnë kërkime të mëtejshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e thata janë të pasura më shumë vlera ushqyese.

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend.

Ilaçi "Ibuprofen" në fillimin e pandemisë shkaktoi polemika sepse sugjerohej se rëndonte infeksionin e koronavirusit te të sëmurët.

Pavarësisht dëmeve dhe problemeve që sjell në shëndet pirja e duhanit, shumë individë e kanë të vështirë të largojnë varësinë që kanë pre

A e dinit që kërkesat e organizmit për vlera ushqimore ndryshojnë gjatë verës?

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë.

Shumë njerëz nuk e trajtojnë shëndetin e tyre me seriozitetin që meriton.

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.